Czy warto grać w gry?

Stereotyp gejmera, jaki najczęściej spotyka się w sieci? Gruby, nieatrakcyjny chłopak, który przy okazji należy do gatunku „forever alone” i poza swoim laptopem nie ma nikogo bliskiego. Tymczasem granie w gry nie jest jedynie stratą czasu, ale zajęciem, które może przynieść nam liczne korzyści.

Harder, better, faster, stronger


Gry wideo od wielu lat cieszą się niegasnącym zainteresowaniem graczy oraz… psychologów. Wielu naukowców podczas swojej kariery zawodowej koncentruje się na badaniu wpływu, jaki granie w różnego rodzaju gry komputerowe wywiera na ludzi – a wnioski tych badań są zaskakujące! Przede wszystkim, niewielu psychologów czy lekarzy będzie dziś twierdziło, że gry są synonimem zła – świadczyłoby to o kompletnej nieznajomości tematu. Granie w gry poprawia nasz refleks, koordynację, a także pozwala rozwijać umiejętności sprawnego podejmowania skomplikowanych decyzji. Co ciekawe, wiele gier obniża także poziom stresu i agresji – są to na przykład gry strategiczne oraz sandboxy. Gry, w których naszym zadaniem jest stworzenie czegoś, rozwijają także naszą kreatywność oraz umiejętności planowania – z tego właśnie powodu, niektóre produkcje są polecane w szkołach w krajach Europy Zachodniej (zdarza się, że uczniowie – na polecenie nauczyciela - grają w nie podczas zajęć lekcyjnych!). Nie sposób także pominąć wielu gier edukacyjnych, które pomagają poszerzyć naszą wiedzę o świecie. Oczywiście, przed poleceniem gry na przykład swojemu dziecku, warto zapoznać się z nią samemu. Zobacz popularne gry mmo www.bananki.pl/gry/gry-mmo/


Never alone


Warto poruszyć jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię – otóż granie w gry nie sprawia „z automatu”, że stajemy się „aspołeczni” i nie umiemy nawiązywać relacji międzyludzkich. Znaczna część graczy ma przecież udane życie prywatne, zawodowe i jest w szczęśliwych, trwałych związkach. Stereotyp samotnego gracza być może wziął się stąd, że wiele obecnie mówi się o uzależnieniach od Internetu i gier – a problem ten dotyka przeważnie ludzi, którzy nie mają trwałych więzi społecznych. Należy jednak zaznaczyć, że problem ten dotyka niewielkiego odsetka wszystkich graczy – i choć bez wątpienia warto o tym mówić, to nie należy rozciągać go na całą grającą „populację”. Tymczasem okazuje się, że wiele gier pozwala… zwiększyć swoje umiejętności interpersonalne. Chodzi tutaj przede wszystkim o gry internetowe, które wymagają nawiązania interakcji z innymi użytkownikami. Nie brak przecież obecnie na rynku tytułów, które wymagają od graczy umiejętności współpracy! Wiele gier MMO pozwala również na tworzenie przez graczy klanów czy gildii – wymusza to więc komunikację między użytkownikami - nawet wtedy, gdy fizycznie są oni od siebie bardzo oddaleni. Co więcej, jeśli gracze pochodzą z różnych krajów, najczęściej używanym przez nich językiem jest angielski, dzięki czemu można poprawić swoje zdolności komunikowania się w tym języku – i to bez uczęszczania na kosztowny kurs w szkole językowej! Nadszedł czas, aby nasze społeczeństwo przestało traktować gdy jako rozrywkę dla dzieciaków. Korzyści płynące z grania są tak liczne, że niemal każdy z nas powinien obudzić w sobie gejmera!

Zobacz gry na https://www.bananki.pl/home/

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz