Badanie moczu. Profilaktyka przede wszystkim

​Wszyscy wiemy, że profilaktyka jest najważniejsza. Badanie moczu to podstawowe badanie wykonywane w celu rozpoznania różnych chorób, w tym chorób nerek czy dróg moczowych. Gdy w moczu pojawiają się nieprawidłowości, występują erytrocyty i leukocyty, można stwierdzić stan zapalny, infekcje dróg moczowych czy zdiagnozować kamicę moczową.

Co zrobić, gdy w moczu pojawia się piasek?

Kiedy w moczu pojawiają się liczne związki kryształków, istnieje obawa, że przekształcą się one w kamienie nerkowe. Na razie są na tyle jeszcze małe, że samoistnie, bez żadnych objawów, wydalane są z układu moczowego. Jest to jednak pierwszy krok do powstania bolesnej kamicy moczowej.

Zgodnie z zasadą: lepiej zapobiegać, niż leczyć

Aby nie dopuścić do tworzenia się złogów, należy przejść na odpowiednią dietę. Uważajmy na warzywa i owoce, które w swoim składzie posiadają szczawiany. Ograniczmy spożywanie mięsa i ryb, ograniczmy sól i całkowicie zrezygnujmy z przypraw z glutaminianem sodu. Słodycze także są zakazane – możemy je zastąpić słodkim, naturalnym miodem. W aptece warto kupić specjalne ziołowe preparaty wspomagające oczyszczanie dróg moczowych z zalegających kamieni. Produkty takie zapobiegają ich gromadzeniu, mają działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i moczopędne.

Dieta i preparaty to nie wszystko. Bezwzględnie należy nawadniać organizm. Pijemy nawet wtedy, gdy pragnienia nie czujemy. Przy profilaktyce kamicy nerkowej należy spożywać nawet do 4 litrów płynów dziennie. Najbardziej zalecane jest picie wody niskozmineralizowanej.

Należy także zadbać o aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia sprzyja otyłości, a to pierwszy krok do powstania kamicy moczowej.

Nie dopuśćmy, aby bolało

Kamica moczowa to bardzo bolesna przypadłość.  O ile na samym początku nie daje żadnych objawów, a piasek zostaje samoistnie i praktycznie niezauważalnie wydalony, to w momencie, gdy dojdzie do nagromadzenia się złogów, powstają znacznie większe kamienie. Wydalenie ich z układu moczowego sprawia ogromny ból. Mówimy wtedy o kolce nerkowej. Ból promieniuje do pachwiny, kolce często towarzyszy spadek ciśnienia, co może doprowadzić do omdlenia. Pojawiają się nudności i wymioty. Kamica moczowa często doprowadza do zakażenia dróg moczowych, zdarza się także uszkodzenie przez kamień błon śluzowych dróg moczowych, co skutkuje pojawieniem się krwiomoczu.

Aby zapobiec powstawaniu złogów, badajmy się. Tylko regularne badania uchronią nas przed chorobami!

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz