Jak prawidłowo skompletować sprzęt treningowy do piłki nożnej dla dziecka?

Twoje dziecko chce pójść w ślady Roberta Lewandowskiego i rozpocząć treningi piłki nożnej? Oczami wyobraźni widzisz już, jak wychodzi na stadion swojej ulubionej drużyny przy oklaskach tysięcy kibiców? Zanim do tego dojdzie, będziesz musiał stworzyć chłopcu jak najlepsze warunki do tego, aby mógł kształtować swoje umiejętności piłkarskie. Dowiedz się, w jaki sprzęt musisz go koniecznie zaopatrzyć.

Obuwie do piłki nożnej – bez nich ani rusz

Najważniejszym akcesorium piłkarza jest oczywiście obuwie. Powinno zostać ono dobrane względem podłoża, na którym będą odbywać się treningi. Jeżeli jest ono stosunkowo twarde, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą buty typu lanki z gumowymi korkami. Natomiast na miękkiej, dobrej jakości nawierzchni, optymalnie sprawdzą się buty z metalowymi wkrętami, które zapewniają odpowiednią przyczepność, przez co zmniejszają ryzyko kontuzji. W trakcie treningów zimowych dziecko będzie ponadto potrzebowało obuwia halowego z przyczepną - gumową lub kauczukową - podeszwą. Buty przeznaczone do gry na sztucznej nawierzchni charakteryzują się natomiast obecnością wielu korków, rozmieszczonych w bliskiej odległości względem siebie.

Niezależnie od typu obuwia, należy zwrócić uwagę na ich prawidłowy rozmiar. W przypadku butów piłkarskich obowiązują nieco inne zasady, niż ma to miejsce w odniesieniu do innego typu obuwia. Przede wszystkim buty nie mogą być za duże, co w ogromnym stopniu utrudnia oddawanie strzałów oraz wykonywanie manewrów. Lepiej kupić nieco nawet za ciasne buty ze skóry, które po pewnym czasie się rozbiją. Oczywiście nie można przesadzać w drugą stronę, narażając dziecko na bolesne odciski i otarcia pięty.

Kolejną istotną cechą obuwia piłkarskiego jest zdolność materiału do oddychania. Nie ma nic gorszego w trakcie treningu, niż szybko pocąca się stopa. Dlatego najlepsze są buty do piłki nożnej wykonane z naturalnej skóry. Istotna jest także wytrzymałość cholewki, a także obecność wkładki, zapewniającej właściwy poziom amortyzacji. Ponadto warto wybrać buty nieco wyższe w kostce, co pozwoli zniwelować ryzyko bolesnej kontuzji w postaci skręcania stawu skokowego. Wysokiej jakości obuwie piłkarskie dla dziecka w atrakcyjnych cenach, znajdziemy chociażby w Decathlonie. Ten sklep sportowy oferuje lanki, wkręty, obuwie halowe oraz na sztuczną nawierzchnię, tak cenionych marek jak Nike, Adidas, Puma czy Kipsta. Kupimy je po znacznie niższych cenach niż w pozostałych sklepach ze sprzętem piłkarskim.

drużyna

Ochraniacze na piszczele oraz kostki

Zarówno w trakcie meczów, jak i treningów, dziecko powinno mieć na sobie nałożone ochraniacze. Stłuczony piszczel wiąże się z ogromnym bólem i koniecznością długiej rekonwalescencji. Dlatego ochraniacze na piszczele to absolutna podstawa. Powinny one zostać wykonane z wytrzymałego tworzywa, które wytrzyma sporą siłę podczas uderzenia i skutecznie je zamortyzuje. Warto rozważyć także możliwość wyboru ochraniaczy z dodatkowymi ochronkami na kostki.

Piłka treningowa we właściwym rozmiarze

W pierwszych latach treningu piłkarskiego, najważniejszą kwestią jest nabycie umiejętności technicznych. Dlatego dziecko powinno mieć jak najczęstszy kontakt z piłką, aby nauczyło się nad nią panować. W związku z tym konieczne jest wyposażenie go w wysokiej jakości piłkę. Należy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Znacznie lepiej w przypadku młodych miłośników footballu sprawdzi się piłka w nietypowym rozmiarze – 3 lub 4. Tradycyjna piątka będzie zdecydowanie za duża. W komplecie z piłką warto kupić również chłopcu pompkę.

Koszulka i spodenki są ważniejsze niż myślisz

Odzież do piłki nożnej jest znacznie ważniejszym elementem wyposażenia treningowego, niż mogłoby się wydawać. To właśnie od koszulki i spodenek będzie w głównym stopniu zależeć komfort dziecka. Aby mogło się one skupić wyłącznie na grze, odzież powinna skutecznie przepuszczać powietrze, zapewniać właściwą wentylację i termoregulację, a także zapobiegać otarciom naskórka.

Bidon pomoże uzupełniać poziom płynów

Systematyczne uzupełnianie płynów jest niezwykle ważne w celu zachowania odpowiedniego stopnia nawodnienia organizmu. Dlatego dziecko trenujące piłkę nożną, powinno mieć zawsze przy sobie bidon z wodą lub najlepiej z napojem izotonicznym. Warto zwrócić uwagę nie tylko na pojemność bidonu, lecz także na to, czy nie wyślizguje się ze spoconych dłoni.

Podsumowanie

Jeżeli więc marzysz o tym, aby Twoje dziecko osiągnęło zawrotną karierę piłkarską, jak najszybciej udaj się wspólnie z nim do sklepu sportowego. Wszystko, czego potrzebuje mały piłkarz, znajduje się w Decathlonie, markecie sportowym znajdującym się niemal w każdym polskim województwie. 

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz