Jak wybrać rower trekkingowy?

Poszukujesz uniwersalnego roweru do wygodnego przemieszania się po bezdrożach i trasach asfaltowych? Sprawdź zalety modeli trekkingowych, których komfortowa pozycja za kierownicą i praktyczne wyposażenie w postaci oświetlenia czy błotników sprostają potrzebom amatorów wielodniowych podróży za miasto. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Rower trekkingowy – turystyka bez ograniczeń

Czym rower trekkingowy różni się od modeli miejskich, crossowych, szosowych czy rowerów dedykowanych jeździe górskiej? Przeznaczenie poszczególnych modeli wiąże się z komfortem podróżowania po różnorodnych podłożach. Rowery trekkingowe powstały z myślą o wszechstronnym zastosowaniu – bieżnik opony oraz jej wielkość umożliwiają wygodne i bezpieczne przemieszczanie się zarówno po asfalcie, jak i szutrowych ścieżkach pokrytych kamieniami czy błotem.

Charakterystyczna jest również geometria ramy roweru trekkingowego, zapewniająca niemalże wyprostowaną pozycję za kierownicą. Dzięki temu wielogodzinna jazda staje się mniej męcząca. Dużą zaletą modeli trekkingowych jest także bogate wyposażenie, w tym fabrycznie montowane błotniki, bagażnik, podnóżek, a czasem również oświetlenie czy amortyzator przedni – wszystko dla maksymalnej wygody podróżowania w różnych warunkach pogodowych. 

Pierwsze kroki w wyborze roweru – rozmiar ramy

Dobór każdego roweru, w tym również modeli trekkingowych, należy rozpocząć od dopasowania wielkości ramy do wzrostu rowerzysty. To właśnie odpowiednia długość rury podsiodłowej pozwala na wygodne pedałowanie – gdy odległość ta jest zbyt duża, stopa nie może pewnie oprzeć się na pedałach, co skutkuje szybkim zmęczeniem, a w najgorszym wypadku również bólem pleców i bolesnymi otarciami na udach rowerzysty.

By określić optymalną wielkość ramy w rowerze trekkingowym, wystarczy zmierzyć odległość od krocza do podeszwy stopy i pomnożyć uzyskaną wartość przez 0,63. Otrzymany wynik w cm wystarczy potem porównać z informacjami producenta sprzętu.

Jakie siodełko do komfortowej jazdy?

Rowery trekkingowe należą do grupy najwygodniejszych jednośladów, za co odpowiada m.in. kształt i rozmiar siodełka. Pokonywanie dziesiątek kilometrów dziennie ułatwiają zwłaszcza duże i miękkie konstrukcje, podpierające kości kulszowe. Dobór siodełka może stanowić problem, gdyż anatomia miednicy u kobiet i mężczyzn jest inna. Panowie mogą wybierać nieco węższe siodełka z wgłębieniem w centralnej części. Pozwala to uniknąć nadmiernego ucisku krocza i poprawia wentylację. W przypadku kobiet siodełka powinny być odpowiednio szersze.

Które koła i ogumienie będą najlepsze?

Kluczowy w przypadku doboru kół roweru trekkingowego jest tzw. opór toczenia. By komfortowo przemieszczać się zarówno po ubitych trasach, jak i bezdrożach, pomocne są zwłaszcza opony z gładkim, płytkim bieżnikiem. W połączeniu z szerokością około 38-40 mm uzyskasz optymalną wytrzymałość i dobre odprowadzanie wody w różnych warunkach terenowych. Jaka wielkość koła będzie odpowiednia? Standardem są koła o rozmiarze 28 lub 26 cali. Jeśli jesteś osobą o niskim wzroście, powinieneś wybrać mniejsze. 

Wyposażenie i osprzęt dodatkowy

Czego nie może zabraknąć w rowerze trekkingowym? Po pierwsze warto sprawdzić jaką konfigurację przełożeń zastosował producent. Standardem jest zębatka z 6-8 rzędami z tyłu oraz 3-rzędowa korba, co daje łącznie ok. 18 biegów do szybkiej jazdy po szosie oraz łatwych podjazdów na wzniesienia. Jeśli planujesz jazdę w nocy, upewnij się, że rower posiada oświetlenie, np. zasilane przy pomocy dynama rowerowego. Dodatkowego komfortu podczas jazdy w deszczu dostarczają błotniki, a przedni amortyzator minimalizuje wstrząsy na nierównej trasie.

Rower trekkingowy dla dziecka

W grupie rowerów trekkingowych nie brakuje modeli dla dzieci w wieku od 8 lat. Są to konstrukcje wzorowane na rowerach dla dorosłych, jednak za sprawą mniejszych kół (np. 24 cale) i wyprostowanej pozycji za kierownicą ułatwiają one rozpoczęcie przygody z kolarstwem. By nie popełnić błędu, warto sprawdzić rodzaj opon w rowerze przed jego zakupem. Sprzęt typowo górski z głębokim bieżnikiem może zniechęcać do rozwijania umiejętności, ponieważ na twardych trasach i ścieżkach rowerowych będzie wymagał od dziecka użycia większej siły do komfortowego przemieszczania się.

 

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz