Dlaczego warto sięgnąć po audiobooki?

Choć czytanie książek to nadal dość popularna forma spędzania wolnego czasu, nie każdy ma go dostatecznie dużo, by w pełni oddać się swojemu hobby. W takiej sytuacji warto rozważyć sięgnięcie po książki w wersji audio, czyli audiobooki. Dają one wiele potencjalnych korzyści oraz możliwości. Czym są, jak ich najlepiej słuchać, w czym mogą pomóc? Poznaj świat współczesnych audiobooków.

Czym właściwie są audiobooki?

Audiobooki są jak można domyślić się z nazwy książkami w formie audio - czyli najczęściej czytanymi przez lektora. W Polsce można także trafić na tak zwane superprodukcje, książki czytane na wiele głosów, z efektami specjalnymi, dźwiękami - inscenizowane w formie porywającego słuchowiska. Dostęp do audiobooków jest najczęściej możliwy na kilka sposobów:

  • w ramach płatnej subskrypcji - dostęp do szerokiej biblioteki utworów,
  • zakupy w subskrypcji - pozycje dodatkowo płatne lub do kupienia za comiesięczne "punkty",
  • zakupy plików online, najczęściej w księgarniach internetowych,
  • zakupy płyt lub innych nośników z audiobookiem, na przykład w formie dodatku do książki czy gazety,
  • darmowe audiobooki mp3 i w innych formatach - na przykład w ramach ogólnodostępnych zasobów bibliotek, audiobooków promocyjnych etc.

Każdy audiobook, nawet będący w pełni treścią danej książki, jest tak naprawdę jej interpretacją, którą wykonał lektor. Dlatego o jakości audiobooka decyduje nie tylko klasa tytułu i autora, ale także umiejętności osoby czytającej.

Audiobooki od strony praktycznej - jak słuchać?

Jak słuchać audiobooków? Najlepiej na słuchawkach, by móc zgłębić się w treść książki audio bez zbędnych rozpraszaczy. Odtwarzać książki można na smartfonie czy innym urządzeniu mobilnym, a w zależności od formatu także na innych urządzeniach. 

Smartfony i dedykowane aplikacje do audiobooków

Jednym z najczęstszych wyborów sposobów na słuchanie audiobooków jest użycie dedykowanej aplikacji w modelu subskrypcji usługi z audiobookami. Wybrani dostawcy mają swoje rozwiązania, różniące się nieco sposobem korzystania czy warunkami świadczenia usług. Z reguły jednak w zależności od wariantu dostępne są określone pozycje wydawnicze bez limitu w okresie obowiązywania abonamentu, zaś za inne trzeba zapłacić. W aplikacji można najczęściej:

  • wybierać ulubione książki audio,
  • tworzyć własne kolekcje książek,
  • tworzyć zakładki w audiobookach,
  • wybierać rozdział, część czy tom książki, jaki chce się przesłuchać,
  • pobranie książki na urządzenie, by był możliwy dostęp offline.

Odtwarzanie plików audiobooków na telefonie jest także czasem możliwe bez aplikacji dostawcy - czy to przez przeglądarkę internetową skonfigurowaną we właściwy sposób, czy odtwarzacz muzyki albo multimediów.

Co daje słuchanie audiobooków?

Podstawowa zaleta audiobooków to wyjątkowo elastyczny dostęp do szerokiej bazy książek i słuchowisk. W formie audiobooków często powstają tak zwane lektury dla opornych, czyli te pozycje wydawnicze, które należą do kanonu lektur i każdy uczeń powinien je znać. Słuchanie audiobooków, nawet nie do końca świadome może uspokajać, pomagać w wykonywaniu obowiązków domowych czy towarzyszyć podczas treningu. To także świetny pomysł na uzupełnienie codziennego rytuału czytania na dobranoc. Warto także zauważyć nieoczywistą korzyść - wsparcie dla ekologii. By sięgnąć po książkę, nie trzeba kupować jej papierowej wersji, Tysiące pozycji mogą być dostępne w jednym małym, kompaktowym urządzeniu.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz