Historia surfowania - skąd się wziął sport i jak się rozwijał na przestrzeni lat

​Historia surfowania jest długa i złożona, a korzenie tej dyscypliny się XVIII wieku. Pierwsze wzmianki pochodzą z Polinezji, zjawisko opisał porucznik James King, które zaobserwował w rejonie Tahiti. Właśnie w tym rejonie surfowanie rozwinęło się najbardziej i stało się integralną częścią kultury polinezyjskiej. Do dzisiaj jest jednym z ciekawszych sportów, który uprawia wiele osób. Sprawdź, na czym polega jego fenomen.

Rozwój surfingu na przestrzeni lat

Kiedy europejscy podróżnicy dotarli na Wyspy Polinezji, byli zachwyceni umiejętnościami miejscowej ludności w surfowaniu. Jednym z pierwszych świadków surfowania był Joseph Banks, towarzysz Jamesa Cooka w jego drugiej wyprawie dookoła świata. Banks opisał surfowanie jako nieco dziwną formę pływania. W latach 20. i 30. XX wieku surfowanie stało się popularne na Hawajach, gdzie lokalni surferzy zaczęli organizować zawody i propagować sport na całym świecie. W latach 50. i 60. surfowanie zaczęło rozwijać się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a w latach 70. stało się jednym z najważniejszych elementów kultury hipisowskiej. W latach 80. i 90. surfowanie zaczęło przyciągać uwagę mediów i stało się popularne wśród młodzieży na całym świecie. Stopniowo rozwijała się także technologia produkcji desek i wosków do surfowania, co umożliwiło pływanie na coraz większych falach.

Surfing na miarę XXI wieku

Obecnie surfowanie jest jednym z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie. Większa wiedza, lepsze możliwości, wysoka technologia tworzenia sprzętu gwarantuje czerpanie bezgranicznej przyjemności z łapani fal. Surf People doskonale rozumieją tę pasję. W końcu to nie tylko miłość do sportu i pływania, ale także styl życia. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił i chociaż na chwilę poczuć ten wspaniały klimat, skorzystaj z oferty sklepu z wysokiej jakości sprzętem, który posłuży Ci przez wiele sezonów, i ruszaj na fale. Mimo że historia surfowania sięga setek, lat wstecz to wciąż powstają kolejne odmiany sportu wzbogacone o latawce czy wiosła. Tak w latach 90. XX wieku powstał kitesurfing, który łączy elementy surfingu, windsurfingu i paralotniarstwa. Polega na pływaniu na desce, a napęd stanowi latawiec, który jest kontrolowany przez zawodnika.  Surf People to sklep kitesurfingowy, który oferuje bogaty asortyment ciekawych rozwiązań, dzięki czemu każdy fan sportów wodnych znajdzie coś dla siebie! Znajdziesz tam pianki, deski, a także latawce kite, trapezy, czy sprzęt do wing foil’a. Mimo że kitesurfing jest stosunkowo młodą dyscypliną wodną, to już teraz zyskał sobie uznanie wśród miłośników sportów wodnych i stał się ważnym elementem kultury surferów.

Dzięki nieustannym innowacjom technologicznym i rozwijającej się społeczności pasjonatów surfingu można śmiało stwierdzić, że ta dyscyplina będzie nadal rozwijać się i ewoluować w kolejnych latach. Jeżeli chcesz przekonać się, jak wygląda trening lub spróbować swoich sił na wodzie wybierz się na Półwysep Helski. Z pewnością odnajdziesz tam także innych pasjonatów.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz