Czym się wyróżniają kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to produkty zawierające składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego.  Zapakowane w biodegradowalne opakowania podlegają recyklingowi. Ich ekologiczny charakter jest szczególnie przyjazny środowisku. Przeznaczone są nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.

Czym wyróżniają się kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to produkty bazujące wyłącznie na składnikach pochodzenia roślinnego i mineralnego oraz surowcach zwierzęcych, jak wosk pszczeli czy lanolina. Nie zawierają sztucznych konserwantów, jedynie ekstrakty występujące w naturze, takie jak kwas benzoesowy, sorbowy i dehydrooctowy czy alkohol benzylowy powszechnie dostępny w olejach eterycznych, czyli substancjach lotnych zapachowych. Dopuszczalny i bezpieczny dla składu jest również ekologiczny konserwant w postaci witaminy E, wzbogacający produkt (szczególnie krem, serum oraz maseczkę do ciała i twarzy) o właściwości antyoksydacyjne. Kosmetyki naturalne poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Podnoszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie słoneczne oraz podtrzymują efekty specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. Produkty tego typu przywracają w naturalny sposób optymalny stan tkanek bez względu na wiek użytkownika. Wyróżniają się na tle innych kosmetyków nie tylko ekologicznym składem, ale również procesem produkcji i rodzajem opakowań. Kosmetyki naturalne powstają w miejscach wykorzystujących technologię przyjazną środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem niskiego zużycia energii i ograniczenia wytwarzania odpadów poprodukcyjnych. Dzięki temu, że są zapakowane w biodegradowalne opakowania, stanowią surowiec odnawialny.

Cechy szczególne kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne tworzone są w oparciu o listę ściśle określonych wytycznych ujętych w opiniach organizacji ekologicznych. Receptury powszechnie dostępnych środków przeznaczonych do pielęgnacji urody bazują m.in. na europejskich standardach COSMOS (Cosmetics Organic and Natural Standard), określających minimalny skład substancji pochodzenia naturalnego i metody testowania finalnego produktu. Kosmetyki naturalne według wskazań nie mogą: 

  • być testowane na zwierzętach; 
  • zawierać związków GMO i składników pochodnych ropy naftowej; 
  • mieć w składzie emulgatorów i chemicznych konserwantów;
  • być umieszczane w opakowaniach zawierających w składzie PCV.

Artykuł zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz