Czy koszulki z nadrukami można wykonać w domu?

Każdy z nas lubi chodzić w modnych ubraniach wysokiej jakości, które dzięki wymyślnemu nadrukowi wyglądają świetnie nawet po wielu praniach. Jednak czy zastanawialiście się, jak te koszulki powstały oraz czy można je wykonać w domu?

Słowem, które najczęściej pojawia się w tematyce nadruków na koszulkach to sitodruk. Zanim jednak koszulka trafi pod druk sitowy musi odczekać, aż projektanci wymyślą świetny pomysł, który ludzie będą chcieli nosić na sobie w formie koszulki.

Od projektu po sitodruk

Zanim koszulka trafi na stół, projektanci muszą ją zaprojektować. Jest to żmudny i długi proces, ponieważ liczy się każdy detal. Bardzo często pojawiają się krótkoterminowe modne tematy, które są biznesowym strzałem w dziesiątkę. Jednakże, aby wykonać taki strzał wymagane jest zaplecze w postaci m.in. maszyn do sitodruku oraz grafików, którzy szybko i ciekawie opracują projekty.

W momencie w którym, projekt koszulki jest przygotowany, musi on przejść weryfikację, czy dany napis jest zgodny z marką, czy nie obraża on pewnych środowisk itp. Ten etap każdy z nas może przejść w domowym zaciszu. Wystarczy program graficzny oraz chęci, aby zaprojektować swój pierwszy nadruk na koszulkę. Co prawda nie będzie on idealny, ale początki zawsze takie są.

rajstopy

W firmach następnym etapem byłoby przygotowanie maszyn do sitodruku oraz przejście do samego procesu druku sitowego, który wygląda w sposób następujący.

Na początku tworzone są sita do sitodruku. Następnie otwory w sitach, które nie pasują do szablonów są blokowane. Blokuje się je poprzez wypełnienie np. specjalną farbą bądź emulsjami. W ten sposób uzyskiwany jest szablon do sitodruku.

Po otrzymaniu szablonu, przechodzimy do nakładania farby na koszulkę, aby to wykonać należy nałożyć wcześniej przygotowany szablon na koszulkę, a następnie raklem rozprowadzić farbę. W ten sposób farba równomiernie pojawi się wyłącznie w miejscach, które odwzorowują zaprojektowany wzór.

farba

Modny nadruk wykonany domową techniką sitodruku

Nie jesteśmy skazani wyłącznie na firmy zajmujące się sitodrukiem oraz projektowaniem nadruków. Możemy w domowych warunkach wykonać sitodruk, a jak to zrobić, zaraz Tobie opiszemy.

Krok pierwszy do domowego sitodruku

Zaopatrz się w rajstopy z nylonu. Dobór włókien nie jest przypadkowy, ponieważ rajstopy będą mocno naciągnięte i nie wszystkie materiały mogą znieść to tak dobrze jak nylon.

Krok drugi do domowego sitodruku

Drugim krokiem do domowego sitodruku jest zbicie ramy. Prostokątną ramę możesz wykonać bardzo łatwo z czterech kawałków drewna. Ważne, aby rama do sitodruku została wykonana solidnie. Pamiętaj, aby deski, z których powstanie rama do sitodruku były gładkie. Wystające i ostre elementy drewna mogą zniszczyć naszą prowizoryczną siatkę do sitodruku.

rama

Krok trzeci do domowego sitodruku

W trzecim kroku musisz wykonać szablon. Mimo, że brzmi to strasznie jesteś w stanie bardzo szybko go wykonać. Aby wykonać szablon, musisz zablokować otwory naszej siatki w takich miejscach, w których nie chcesz drukować. Najlepszym sposobem będzie użycie kartonu zaczernionego papieru. Jeżeli przygotowałeś już szablon, musisz naświetlić szablon to sitodruku wraz z sitem. Aby to wykonać, wystarczy, że zostawisz szablon na słońcu.

sitodruk

Krok trzeci i czwarty do domowego druku sitowego

Następnym krokiem jest delikatne usunięcie szablonu. Jeżeli szablon do sitodruku jest gotowy, przyszedł czas na wybór farby. Najlepszy efekt uzyskasz korzystając z farb do tkanin. Farby te kupisz w specjalistycznych sklepach.

Podsumowanie

Tak, można wykonać nadruk na koszulce domowym sposobem, lecz jest to czasochłonne, a ustrzeżenie się od niedoskonałości jest wręcz niemożliwe. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnych firm, które od wielu lat zajmują się sitodrukiem. Do takich firm należy m.in. Reflect (https://www.reflect.pl/sitodruk.html). Jednakże zachęcamy, aby sitodruk stał się kreatywnym zajęciem dla dzieci, które z chęcią pokolorują swoje stare koszulki i rozwiną swoją wyobraźnie.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz