Poród w UK - rodzaje znieczulenia przy porodzie w Anglii

Przy porodzie w UK stosuje się różne formy uśmierzania bólu. Jedną z najskuteczniejszych jest znieczulenie zewnątrzoponowe, polegające na wykonaniu zastrzyku w okolice krzyża. Często stosowanym środkiem łagodzącym ból jest entonox, czyli mieszanina tlenu i podtlenku azotu.

Poród dla wielu kobiet jest niezwykłym przeżyciem, jednak towarzyszy mu duży wysiłek i ból. Każda kobieta przed udaniem się na porodówkę powinna zdobyć wiedzę o dostępnych w Anglii metodach znieczulenia. Przy porodzie w UK, w celu łagodzenia bólu, stosuje się m.in. petydynę, przezskórną stymulację elektryczną nerwów oraz znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w UK - sposoby łagodzenia bólu przy porodzie

Poród w UK wiąże się z możliwością skorzystania z różnych rodzajów znieczulenia, które skutecznie łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące skurczom porodowym. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek formy znieczulenia warto jednak podjąć próbę złagodzenia bólu naturalnymi metodami. Jednym z czynników łagodzących ciepło.

Przy skurczach można wykorzystać termofor, który zmniejsza napięcie mięśni oraz uśmierza ból. Kładzie się go na brzuchu, plecach lub w okolicy pachwin. Naturalnymi sposobami łagodzenia bólu są także: gorąca kąpiel, skoncentrowanie się na oddychaniu oraz zastosowanie odpowiedniej pozycji ciała, np. pozycja na czworakach redukuje ból pleców.

Znieczulenie przy porodzie w UK - jakie się stosuje?

Przy porodzie w UK zastosowanie mają różne formy znieczulenia. Jedną z nich jest entonox - to mieszanina gazów składająca się w 50% z tlenu i w 50% z podtlenku azotu. Entonox powinien być podawany pod ścisłą kontrolą lekarza lub położnej. Znajduje zastosowanie w celu uśmierzania dolegliwości bólowych pod koniec pierwszej fazy porodu, a także w drugiej fazie w sytuacjach przedwczesnej chęci parcia, przy niedostatecznym rozwarciu szyjki macicy.

Inną metodą jest petydyna, czyli syntetyczna forma morfiny. Jest skutecznym środkiem przeciwbólowym, a dodatkowo pomaga się odprężyć. Możliwym działaniem niepożądanym jest wywołanie senności, a niekiedy również zawrotów głowy, nudności i wymiotów.

Poród w UK wiąże się także z możliwością skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego, które ma postać zastrzyku w okolice krzyża. Ten rodzaj znieczulenia może spowodować całkowite uśmierzenie bólu, a przy tym kobieta rodząca zachowuje pełną świadomość. Stosuje się go wyłącznie przy porodach szpitalnych, niemożliwe jest skorzystanie z tej formy znieczulenia przy porodzie w warunkach domowych.

Innym sposobem jest TENS, czyli przezskórna stymulacja elektryczna nerwów. Specjalna aparatura przesyła do ciała impulsy elektryczne, których zadaniem jest blokowanie przepływu bodźców bólowych z macicy do mózgu. Znieczulenie TENS można stosować przy porodzie szpitalnym i domowym.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz