Masaż leczniczy - jakie korzyści przynosi dla zdrowia?

​Profesjonalny masaż leczniczy jest doskonałą metodą do walki z bólem, zmęczeniem czy sposobem na zrelaksowanie się. Polecany jest nie tylko starszym osobom, które cierpią z powodu różnych dolegliwości bólowych. Coraz częściej z dobrodziejstwa masażu korzystają też osoby młode. Jakie korzyści dla Twojego ciała przyniesie masaż w gabinecie fizjoterapeuty?

Głównym zadaniem masażu leczniczego, jest oddziaływanie lecznicze na tkanki osoby masowanej. Fizjoterapeuta wykorzystuje do tego celu wiele specjalnych technik, takich jak na przykład naciskanie, ugniatanie czy głaskanie. Ma to na celu między innymi poprawę przepływu krwi do chorych części ciała. Oprócz tego, że masaż leczniczy przynosi ulgę w bólu, wpływa również pozytywnie na kondycje psychiczną człowieka. Masaż leczniczy wykonuje się, zazwyczaj skupiając się na kręgosłupie oraz stopach, ewentualnie innych częściach, ciała których dotyczą dolegliwości.

Kiedy stosuje się masaż leczniczy?

Masaż leczniczy stosuje się zazwyczaj w celu uzupełnienia terapii. Powinno się znać podstawowy problem ze zdrowiem, zanim zastosuje się masaż leczniczy. Jeśli fizjoterapeuta będzie znał przyczynę dolegliwości, odpowiednio dopasuje rodzaj masażu, aby był on jak najbardziej skuteczny. Na masaż leczniczy zazwyczaj decydują się ludzie, którzy doznali jakiegoś rodzaju kontuzji czy przechodzą rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych. 

Jakie korzyści daje masaż leczniczy?

Oprócz tego, że masaż wykorzystuje się w leczeniu bólu, wpływa on korzystnie na zdrowie w wielu innych aspektach.

Zmniejszenie napięcia mięśniowego które powoduje ból różnych części ciała

Zwiększone napięcie mięśni może być wywołane wieloma czynnikami. Może mieć podłoże chorobowe, stresowe oraz wynikać z nieprawidłowej postawy. Masaż wykonany przez profesjonalistę, prowadzi do lepszego zaopatrzenia mięśni w tlen oraz substancje odżywcze przez poprawę ukrwienia. Dzięki temu, mięśnie się rozluźniają, stają się bardziej elastyczne i kilkukrotnie wzrasta ich zdolność do pracy. Masaż zadziała również skutecznie na stawy.

Lepszy wygląd i kondycja skóry

W wyniku masażu leczniczego naczynia krwionośne pod skórą się poszerzają. Dzięki czemu skóra staje się odżywiona i dotleniona. Wpływa to pozytywnie na jej wygląd i kondycje, staje się gładsza oraz jędrniejsza. Masaż skóry prowadzi do pozbycia się starego naskórka i otwiera gruczoły.

Zmniejsza poziom stresu

Stres oddziałuje negatywnie na mięśnie, powodując że się napinają, a to ostatecznie prowadzi do dolegliwości bólowych. Masaż leczniczy pomoże w zrelaksowaniu się, rozluźnieniu mięśni, a także doprowadzi do wytworzenia się endorfin - czyli hormonów szczęścia.

Działa pozytywnie na układy: limfatyczny, krążenia, oddechowy, pokarmowy, nerwowy oraz moczowy

Masaż sprawa, że krew szybciej krąży a ciało się rozgrzewa. Taka poprawia krążenia wpływa na serce, które zaczyna bić wolniej oraz spowalnia się oddech. Masaże lecznicze pomagają również w walce z obrzękami. Prawidłowo wykonany masaż leczniczy stymuluje przewodzenie nerwowe. Wpływa na usuwanie śluzu z układu oddechowego, zwiększa wentylację. Poprawia kondycje mięśni uczestniczących w oddychaniu. Masaż leczniczy pomaga w trawieniu, problemach z wypróżnianiem oraz przyspiesza przemianę materii. Może pomagać również w problemach z nietrzymaniem moczu.

Inne dobroczynne działania masażu leczniczego to poprawa snu, zwiększanie energii, poczucie lekkości, poprawa postawy i koordynacji ruchowej.

Jak przygotować się do masażu leczniczego?

Masaż leczniczy nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy wygodnie się ubrać. Można zabrać ze sobą dodatkowo mały ręcznik, chociaż gabinet zwykle udostępnia potrzebne rzeczy. Masaż leczniczy zwykle trwa od 30-60 minut, zależnie od problemu, na jakim ma zostać zastosowany. Należy pamiętać, że masaż taki trzeba powtarzać, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Pomiędzy sesjami należy dać organizmowi 2-3 dni aby się zregenerował.

Podsumowując, masaż leczniczy wykonany profesjonalnie przez fizjoterapeutę, pomaga uporać się z męczącym bólem. Zwykle aby efekty były odczuwalne, powinno się przeprowadzić przynajmniej kilka sesji.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz