Polowanie na suma: jaką wędkę na suma wybrać?

Sum to ryba, z którą nie ma żartów. Żeby upolować okazałe, ciężkie okazy, konieczny jest doskonały, wytrzymały sprzęt. Dowiedz się, jakie parametry wędki na suma są najistotniejsze – z naszymi wskazówkami wybierzesz wędzisko, które zapewni ci maksymalny komfort łowienia!

Wytrzymałość to podstawa

Łowienie sumów to nie bułka z masłem! Sumy europejskie to spore, bardzo waleczne ryby – największe spośród wszystkich drapieżników występujących na naszych wodach. Bez profesjonalnego ekwipunku wędkarze nie mają z nimi szans. Aby odnieść sukces na łowisku, będziesz potrzebował niezawodnego sprzętu o optymalnej wytrzymałości i mocy. Dobre wędki na suma muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne; powinny być w stanie utrzymać szalejącą rybę nawet w wartkim nurcie rzeki. Ani duże przeciążenia, ani długie i wymagające hole nie powinny stanowić dla nich wyzwania.

Warto zainteresować się wędziskami, które posiadają oznaczenie „catfish” - są one dedykowane właśnie dla sumiarzy i odznaczają się szczególną wytrzymałością. Bardzo ważne jest także rozróżnienie na wędki składane i teleskopowe. Najlepiej sprawdzają się wędki składane dwuczęściowe – są wytrzymalsze od innych modeli i gwarantują najbardziej komfortowy połów. Wędziskami drugiego wyboru są modele złożone z trzech bądź czterech części; nieco gorzej sprawdzają się wędki na suma teleskopowe, które nie wytrzymują dużych obciążeń i posiadają zwykle gorsze parametry. O ile przy połowie mniejszych i lżejszych ryb wędziska teleskopowe mają wiele plusów – zwłaszcza ułatwiony transport i magazynowanie – sumiarze nie powinni iść na żadne ustępstwa w temacie wytrzymałości.

Przy łowieniu i holowaniu sumów, zwłaszcza największych okazów, kluczowe znaczenie posiada także tworzywo, z jakiego wykonano dane wędzisko. Koniecznie zwróć uwagę na to, z czego wytworzono upatrzoną przez ciebie wędkę i czy jest to materiał wzmacniany, o podwyższonej wytrzymałości. Zamiast poprzestać na opisie producenta, zainteresuj się także opiniami innych wędkarzy – można z nich wiele wywnioskować na temat trwałości i niezawodności recenzowanego sprzętu.

Dogodna półka cenowa i sprawdzona marka

Wielu osobom wydaje się, że wędkarstwo sumowe to elitarna, bardzo droga dyscyplina. Rzeczywiście, przed udaniem się na połów trzeba zainwestować w specjalistyczny sprzęt, ale nie oznacza to jeszcze doszczętnego bankructwa. Na rynku pełno jest dobrego, przystępnego cenowo sprzętu – każdy pasjonat bez problemu znajdzie uczciwą ofertę na swoją kieszeń. Warto też pamiętać, że amatorzy nie muszą od razu inwestować w sprzęt z najwyższej półki – czasem lepiej jest stawiać pierwsze kroki z przyzwoitym, ale tanim ekwipunkiem, za to bez obaw o wielkie straty.

Najlepiej będzie, jeśli przeglądniesz dostępną ofertę i od razu zdecydujesz się, w jakich widełkach cenowych zamierzasz operować. Świetne wędki na suma znajdziesz na https://www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Na-Suma-5928.html - odnajdziesz tam zarówno bardzo tanie wędziska, np. propozycje za kilkadziesiąt złotych od marki Jaxon, jak i drogi sprzęt z najwyższej półki, w tym modele od Westin za 1300-1400 złotych. Żeby zakupić bardzo dobrą wędkę sumową, która posłuży Ci kilka sezonów, wystarczy 200-400 złotych – we wspomnianym sklepie online można w tej cenie upolować m.in. propozycje firm Penn czy MadCat. Choć marka nie jest najważniejsza, warto zwrócić na nią uwagę – za cenionymi producentami stoi zwykle wysoka jakość oferowanych produktów. Przykładowo wędki sumowe Jaxon, choć stosunkowo tanie, cieszą się uznaniem wielu wędkarzy. Są one wytrzymałe, posiadają zadowalające parametry i zapewniają komfort przy łowieniu nawet sporych okazów.

 

Najważniejsze parametry: długość, ciężar wyrzutu, detale
 

 

Zanim zdecydujesz się na konkretne wędzisko na suma, zastanów się, jaka metoda łowienia jest ci najbliższa i po jakie przynęty zamierzasz sięgać. Jeden z najważniejszych parametrów – długość wędki – powinien być dostosowany właśnie do obranej techniki połowu. Jeśli preferujesz popularny sposób stacjonarny, idealnie sprawdzą się wędki na suma dłuższe niż 3 m (najlepiej 300-360 cm). Taki kij, odpowiednio przytwierdzony, sam stoi przy brzegu, a kiedy trzeba – na przykład podczas holu dużych okazów z dalekich odległości – zapewnia potrzebne osiągi. Do metody spinningowej, która sprawdza się na przykład przy łowieniu średniej wielkości okazów z łódki, przyda Ci się krótsze wędzisko (min. 200, optymalnie ok. 270 cm).

Kolejny bardzo ważny parametr to tak zwany ciężar wyrzutu. Aby umiejętnie go dobrać, trzeba wcześniej zastanowić się, jakich przynęt zamierzamy używać i określić wagę wyrzucanego zestawu. Zazwyczaj im większe osobniki zamierzamy łowić, tym cięższych przynęt potrzebujemy; to z kolei wymusza większy zapas ciężaru wyrzutowego. Producenci określają dolną i górną granicę wydolności wędziska. Jeśli chodzi o wędki na suma, górna granica powinna być dość wysoka – zwykle jest to ponad 200g, ale są też modele mocniejsze, o cw sięgającym nawet 500g.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością na wagę sprzętu (nad zbyt ciężkim wędziskiem trudno jest zapanować), wysoki poziom amortyzacji, elastyczność i płynną pracę kija, a także jakość wykonania poszczególnych komponentów. W wędkarstwie liczą się detale – każdy element musi być dopieszczony i solidny, a szczególnie dotyczy to przeciążanych przelotek, dolnika i rękojeści. Idealna wędka na suma powinna zapewniać doskonały balans pomiędzy wytrzymałością, mocą i wagą zestawu. Mamy nadzieję, że znajdziesz model, który spełni wszystkie Twoje wymagania!

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz