4 sposoby na efektywną naukę języka

W dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się językiem obcym jest czymś wysoce wymaganym. Zarówno wtedy, gdy chodzi o zagraniczne wyjazdy i chcemy porozumieć się z mieszkańcami danego kraju, jak i w przypadku starania się o pracę, czy w kontaktach z zagranicznymi klientami i przyjaciółmi. Oto 4 metody, które sprawią, że nauka języków będzie bardziej efektywna!

Warto zacząć od praktycznego obcowania z kulturą, z której pochodzi dany język. Każdego dnia należy poznawać i zapamiętywać nowe słówka. I nie chodzi tylko o naukę wyrażeń na kursach i lekcjach, ale również w codziennych, życiowych sytuacjach, np. podczas oglądania filmów, czytania artykułów w Internecie, czy słuchania muzyki. Obcowanie z danym językiem, zagłębianie się w niego i otaczanie się nim na co dzień, to jedna z najskuteczniejszych metod zapamiętywania różnego rodzaju wyrażeń, a nawet całych zdań. Dlatego za każdym razem, gdy spotkamy się z zupełnie nowym słówkiem, warto zapisać je w specjalnie przeznaczonym do tego zeszycie, a następnie często do niego wracać.

Po drugie, zacznij od nauki tego, czego faktycznie potrzebujesz w danym momencie. Przykładowo, jeżeli wyjeżdżasz na wymianę studencką do nowego kraju, zacznij od poznania praktycznych zwrotów i pytań. Naucz się jak zapytać o kierunek, najbliższy przystanek autobusowy, drogę do sklepu. Opanuj wyrażenia potrzebne do zadawania pytań o nowopoznane osoby, np. skąd pochodzą, jakie mają zainteresowania, czego uczyły się wcześniej. Im więcej praktycznych, prostych wyrażeń, tym łatwiej będzie Ci funkcjonować w nowym miejscu. Pamiętaj, że nie musisz od razu dyskutować na trudne, skomplikowane tematy – im więcej podstaw poznasz na samym początku, tym łatwiej będzie rozwijać „repertuar pytań i odpowiedzi” o kolejne, bardziej złożone zagadnienia.

Korzystaj z profesjonalnej pomocy i nie bój się mówić

Kolejną kwestią jest korzystanie z pomocy osób, które posiadają szeroki zakres wiedzy na temat danego języka. Oczywiście ideałem byłoby zdobycie zagranicznych, dwujęzycznych przyjaciół, którzy na bieżąco wytłumaczą niuanse danego języka i poprawią popełniane przez nas błędy. Jeżeli nie jest to możliwe, korzystaj z internetowych biur tłumaczeń. Poprawne pisanie jest bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy uczymy się posługiwać językiem służbowo lub chcemy załatwić jakieś formalności w obcym kraju.

Pierwsze próby pisania tekstów, e-maili, tekstów naukowych, czy własnego CV, możesz sprawdzić pod okiem doświadczonych korektorów i native speakerów na platformie dogadamycie. Wystarczy, że prześlesz dowolną treść, a specjalnie wybrany do tego specjalista naniesie potrzebne poprawki, dopasowując tekst do specyfiki danego kraju. Ostatnią kwestią jest przełamanie strachu – nic nie wydarzy się samo, dlatego aby nauczyć się danego języka, trzeba z niego korzystać. Strach przed mówieniem i popełnieniem błędów paraliżuje wiele osób. Pamiętaj jednak, że nikt nie oczekuje od Ciebie doskonałości i idealnie gramatycznych zdań w zwykłej rozmowie – dlatego nie bój się posługiwać nowym językiem. Dzięki temu o wiele szybciej nabierzesz pewności siebie i rozwiniesz nowe umiejętności.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz