Pampersy dla dorosłych – co warto o nich wiedzieć?

W przypadku nietrzymania moczu oraz kału niezbędne są pampersy dla dorosłych. Obecnie do wyboru są tzw. wkłady, pieluchomajtki oraz majtki chłonne. Wybór tych produktów jest tak ogromny, że ciężko kupić odpowiedni produkt, który będzie działał tak, jak od niego oczekujemy.

Dla wielu osób pieluchomajtki, majtki chłonne czy tzw. podkłady są wciąż tematem tabu. Nietrzymanie moczu i kału jest zazwyczaj bardzo delikatnym i drażliwym tematem. Szczególnie jeśli dotyczy to osób samodzielnych, sprawnych fizycznie. Dlatego zazwyczaj pampersy dla dorosłych kojarzą się z ludźmi obłożnie chorymi. A nie tylko oni po nie sięgają.

Dla kogo wkłady?

Wkłady sprawdzą się w przypadku nietrzymania moczu o dość lekkim nasileniu. Przypominają duże i grube podpaski. Należy wkładać je w majtki, bowiem nie mają żadnych rzepów, które trzymałyby je po bokach. Dostępne są zarówno wkłady dla kobiet, jak i mężczyzn. Te drugie mają specjalny układ, który zapewni komfort noszenia i nie uwiera w genitalia.

Czym są majtki chłonne?

Majtki chłonne są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które w średnim lub lekkim stopniu nie trzymają moczu oraz są sprawne fizycznie, samodzielne, prowadzące aktywny tryb życia. Nosi się je tak samo jak tradycyjną bieliznę, są dość dyskretne, więc można je ukryć pod ubraniem (nie szeleszczą i są miękkie). Materiały chłonne umieszczone są w miejscu najbardziej istotnym, przez co majtki nie są grube na całości. Na bokach umieszczone są delikatne, nieuwierające szwy, które rozrywa się podczas zdejmowania. Majtki chłonne gwarantują uczucie suchości i czystości. Stworzone z delikatnych, oddychających materiałów, nie podrażniają skóry; podczas zakupów warto zwracać uwagę na użyte zastosowane środki chłonne – czy skutecznie będą maskowały ewentualny zapach, co zapewnia większy komfort psychiczny. Niektóre z nich mają także wskaźniki wilgoci, dzięki czemu zawsze wiadomo, kiedy należy je zmienić.

Pieluchomajtki – co to takiego?

Najpopularniejsze pampersy dla dorosłych to pieluchomajtki. Korzystają z nich głównie osoby, które są obłożnie chore, nie kontrolują swoich potrzeb fizjologicznych, cierpią na demencję starczą lub Alzheimera i o nich zapominają oraz chorzy po udarze czy zawale. Pieluchomajtki są sporo grubsze niż majtki chłonne. Nie przepuszczają zarówno moczu, jak i kału. Dobrej jakości są bezpieczne dla skóry, zostawiają ją suchą i czystą. Większość z nich ma takie środki chłonne, które są w stanie ukryć nawet dość silny zapach fekaliów. To bardzo ważne dla kondycji psychicznej chorego, który często wstydzi się swojego problemu. Zanim więc opiekun czy rodzina kupią pampersy dla dorosłych i zaczną je zakładać osobie, która ma problem z fizjologią, warto odbyć z nią rozmowę (wytłumaczyć, że to nic strasznego i nie ma czym się krępować).

Pieluchomajtki mogą być wyposażone w rzepy lub pas biodrowy, dlatego bardzo dobrze trzymają się ciała i dość łatwo się je zdejmuje.

Pampersy dla dorosłych – jak wybrać odpowiednie?

Kupując majtki chłonne lub pieluchomajtki, przede wszystkim trzeba zmierzyć obwód bioder osoby, która będzie z nich korzystać. Dzięki temu można określić rozmiar, który będzie odpowiedni – od XS do XL. Jest to ważne, bowiem zbyt luźny produkt może się przemieszczać i doprowadzić do przeciekania moczu, z kolei zbyt ciasny – podrażniać skórę i uwierać.

Można dostać refundację

Pampersy dla dorosłych są dość sporym wydatkiem. Można jednak otrzymać na nie refundację. Trzeba wówczas poprosić lekarza mającego umowę z NFZ o wypisanie specjalnego zlecenia na takie produkty. Można je dostać raz w miesiącu.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz