Wyposażenie konia w sprzęt do jazdy konno

​Jeździectwo już od jakiegoś czasu nie jest już sportem zarezerwowanym tylko dla osób bogatych. Na takie hobby pozwolić może sobie obecnie w zasadzie każdy.

Jeździectwo już od jakiegoś czasu nie jest już sportem zarezerwowanym tylko dla osób bogatych.  Na takie hobby pozwolić może sobie obecnie w zasadzie każdy. Są osoby, które tak kochają jeździectwo, że decydują się nawet na zakup własnego konia. Popularność tej dyscypliny sportu cały czas rośnie, a więc coraz więcej osób poszukuje profesjonalnego sprzętu dla konia.

Wykorzystywanie w czasie jazdy konnej odpowiedniego sprzętu zapewnia o wiele wyższy komfort i wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo. Niestety okazuje się, że większość ważnych wypadków jeźdźców wynika właśnie z braku odpowiedniego sprzętu. Warto więc zainwestować na samym początku w odpowiednie akcesoria do jazdy konnej. Spore znaczenie ma przy tym poziom umiejętności jeździeckich czy preferowanie określonego stylu jeździeckiego. O pomoc zawsze warto poprosić profesjonalistów w tym zakresie.

Jakie jest podstawowe wyposażenie konia? Podstawą jest oczywiście siodło. Jego wybór w dużej mierze zależy od tego, jaka dyscyplina jeździectwa jest uprawiana. Inne siodło jest bowiem przeznaczone do skoków, a inne do jazdy w terenie itd. Dodatkowo należy sprawdzić czy dane siodło pasuje do budowy anatomicznej konia. Nie da się ukryć, że dobrze dobrane siodło ma duży wpływ na komfort jazdy konnej. Jeśli zwierzęciu dane siodło nie pasuje, może być ono przez cały czas niespokojne. Wówczas siodło należy jak najszybciej wymienić na inne. Osoby początkujące na ogół decydują się na zakup siodła uniwersalnego, które nieźle sprawdza się przy wielu technikach jeździeckich. Siodła generalnie nie należą do tanich. Im wyższa jakość, tym wyższa jest zresztą cena produktu.

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia konia jest czaprak. To specjalna podkładka pod siodło,która zapewnia zwierzęciu komfort i chroni jego grzbiet przed ewentualnymi obtarciami. Należy postawić na model wykonany z materiału miękkiego o wysokiej chłonności. Wówczas czaprak po jeździe szybko wyschnie. Ten element wyposażenia konia ma ogromne znaczenie z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Wybór nieodpowiedniego produktu, który nie będzie pasować koniowi może znaczenie utrudnić lub nawet uniemożliwić jazdę konną. Również i w tym przypadku spore znaczenie ma sposób, technika jazdy.

Poza tym trzeba zainwestować w odpowiednie strzemiona. To nic innego jak pałąki pozwalające na zajęcie w siodle odpowiedniej pozycji. To w strzemionach jeździec w czasie jazdy trzyma swoje stopy. Dlatego też powinny być one dopasowane do stopy. Ogłowie jest z kolei uzdą wykonaną najczęściej z rzemienia. W skład ogłowia wchodzi wędziło i wodze. To element nakładany na głowę konia. Dodatkowo trzeba zainwestować w popręg, a więc pasek wykorzystywany do zapięcia siodła pod brzuchem wierzchowca oraz puśliska - wykonane ze skóry paski, na których wiszą strzemiona.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na jazdę konną. To ciekawe hobby, które wymaga jednak pewnych inwestycji na starcie. Przede wszystkim trzeba zainwestować w odpowiedni sprzęt jeździecki, zarówno dla siebie, jak i dla konia.

 Artykuł stworzony przy współpracy ze sklepem internetowym https://wsiodle24.pl

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz