Poznaj dobre praktyki na siłowni!

Jeżeli pierwszy raz wybierasz się na siłownię, to warto znać tamtejszy „savoir-vivre” i wszelkie dobrze postrzegane praktyki, które sprawią, że na pewno polubisz się z innymi ćwiczącymi. Osoby, które trenują już dłuższy czas, także zachęcamy do przeczytania artykułu - być może okaże się, że niechcący robicie coś, co mocno irytuje inne osoby. Podpatrzyliśmy, jakie dobre praktyki wykorzystuje się na siłowniach w Krakowie i innych większych miastach. Sprawdź sam czy te reguły są dla ciebie jasne.

Mów „cześć”!

W wielu siłowniach możemy się spotkać z tym, że bardzo szybko przełamuje się barierę pomiędzy ludźmi - natychmiast przechodzimy na ty, mówimy „cześć”, przedstawiamy się. Dotyczy to nie tylko obsługi, ale i klubowiczów pomiędzy sobą. Wchodzisz na salę fitness? Przywitaj się! Chcesz poćwiczyć na danym sprzęcie, a jest zajęty? Nie krępuj się i zapytaj czy np. możecie ćwiczyć na zmianę. Na szczęście zazwyczaj na siłowniach spotkać można życzliwe osoby, które chętniej nam odpowiedzą, niż wyśmieją czy głupio popatrzą.

Odkładaj przyrządy

Jaka jest cecha wspólna siłowni w Krakowie i praktycznie w każdym innym miejscu w Polsce? To, że nikt nie lubi jak musi szukać kettla czy sztangi, bo ktoś nie odłożył ich na miejsce! Skoro ćwiczysz i używasz czegoś, to nie zostawiaj tego na środku sali i nie licz, że zaraz ktoś weźmie i skorzysta z twojego stanowiska. To częsty błąd początkujących (zresztą nie tylko ich). Zazwyczaj każdy przyrząd ma swoje miejsce i tam należy go zwrócić - dzięki temu na salce nie ma bałaganu i nikt nie potyka się o hantle - przypominają specjaliści z https://cityfit.pl. Często spotyka się napisy przypominające o odkładaniu hantli wraz z delikatną, zabawną motywacją, typu: „Jeżeli nie jesteś w stanie odnieś ciężaru na miejsce, poproś dziewczyny z recepcji - one ci pomogą!”.

Wymieniaj się

Każda siłownia ma swoje ograniczenia jeżeli chodzi o sprzęt. Nie da się zapewnić takiej samej ilości bieżni, rowerków, atlasów ilu chętnych – szczególnie w godzinach szczytu. Trzeba więc sobie jakoś radzić. Kiedy widzisz, że ktoś używa jakieś ławeczki i robi przerwy między seriami, to zapytaj go czy nie moglibyście robić na zmianę - dzięki temu ćwiczą dwie osoby, a nie jedna. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu z takimi sprawami. Ćwicząc samemu również zgadzaj się na takie praktyki – to leży w niepisanym prawie  każdego porządnego klubowicza!

Bałagan w łazience

Korzystasz z łazienki i pryszniców? Posprzątaj po sobie! Podstawowa zasada brzmi, że należy zostawić miejsce takim, jakie sam chciałbyś zastać. Wystarczy dobrze opłukać kabinę, pozbyć się włosów jeżeli jakieś zostały, nie nachlapać zbyt bardzo i zabrać wszystkie swoje rzeczy (tak, puste butelki po żelu pod prysznic też). Proste, a jakże miłe dla innych przyzwyczajenia!

Pomagaj

Czasami ktoś poprosi cię o pomoc w asekuracji przy ćwiczeniu. Jeżeli jesteś w stanie to zrobić, to nie odmawiaj - być może za jakiś czas to ty będziesz potrzebował pomocy. Jeśli wiesz jednak, że ciężar może być zbyt duży, to po prostu grzecznie wytłumacz, że nie możesz pomóc. Na pewno taka osoba zrozumie i doceni, że byłeś z nią szczery.

Dobre wychowanie wynosi się z domu i na dobrą sprawę wiele osób wie jak się zachowywać na siłowni w Krakowie. Jednak są takie sprawy (asekuracja, wymienianie się, porządek), które poznajemy stricte w klubie i nie spotkaliśmy się zapewnie z nimi wcześniej. Warto je sobie przyswoić, by nie wyjść na gbura.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz