Podkręć adrenalinę – wypróbuj trzy sporty ekstremalne bez wyjeżdżania z Polski

Pływanie, jazda na rowerze, bieganie i treningi na siłowni to już codzienność. W wakacje szukamy przygód – zachwycających widoków, emocji i adrenaliny. Tej ostatniej nie zabraknie, jeśli zaczniemy uprawiać sport ekstremalny. Można to robić również w Polsce.

Zwiedzaj głębiny

Jeżeli jesteś fanem wody i podziemnych korytarzy, to pokochasz nurkowanie jaskiniowe. Wymaga ono dłuższego przygotowania niż snorkeling na rafach koralowych, ale zapewnia niesamowite emocje. Podczas nurkowania jaskiniowego schodzi się pod wodę głęboko, z dala od światła dziennego i wyjścia z wody. W ten sposób można penetrować zalane budowle, kopalnie i naturalne jaskinie.   Polsce w ten sposób można zwiedzić kopalnię uranu Podgórze na Dolnym Śląsku, a także Jaskinię Miętusią i Śnieżną Studnię w Tatrach. Łatwiejszą i bezpieczniejszą wersją jest nurkowanie kawernowe – na małej głębokości, z możliwością swobodnego wypłynięcia nawet w przypadku awarii sprzętu.

Płyń z nurtem rzeki

Dla tych, którzy bardziej komfortowo czują się na powierzchni, idealnym sportem jest rafting – spływ pontonem po rwącej rzece. W Polsce można go uprawiać w Sudetach: na Nysie Kłodzkiej, Białej Lądeckiej, Dzikiej Orlicy lub na Bystrzycy Dusznickiej.

Spływ pontonem

Specjaliści od spływów klasyfikują rzeki według stopnia trudności – od spokojnego nurtu, gdzie sterowanie pontonem jest niemal niepotrzebne, po wysoki stopień trudności, gdzie spływy organizowane są wyłącznie pod opieką wyszkolonych kapitanów. Na początek wybierz spływ Dunajcem w Beskidach – to sama przyjemność.

Lataj z głową w chmurach

– Skoki ze spadochronem, zwłaszcza w tandemie z instruktorem, już dawno przestały być czymś wyjątkowym – zauważa Marcin Kasprzak, redaktor naczelny magazynu „Logo”. – W najnowszym numerze prezentujemy naszym czytelnikom najtrudniejsze aktywności – skialpinizm, wspinaczkę skalną, freediving i wingsuit, czyli skakanie z urwiska w specjalnym kombinezonie, który umożliwia szybowanie i wykonywanie manewrów w powietrzu. Oczywiście skoczek ma też spadochron – dodaje Kasprzak.

Dla osób, które wolą czuć się bezpieczniej, świetne będzie paralotniarstwo. W Polsce najpopularniejsze miejsca wśród paralotniarzy to okolice Bielska-Białej i Wisły, ale z pomocą dodatkowego sprzętu można latać też w  płaskim terenie.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz