Niezbędne wyposażenie rowerzysty

Gdy na zewnątrz robi się ciepło i dzień staje się dłuższy, chętnie wybieramy rower zamiast samochodu. To jedna z najprzyjemniejszych, aktywnych form wypoczynku, która posiada grono wiernych zwolenników. W końcu stanowi doskonałą alternatywę dla jazdy autem, a także biegania i pieszych spacerów. Jednak aby jeździć rowerem bezpiecznie i komfortowo, powinniśmy posiadać niezbędne wyposażenie.

Według kodeksu drogowego rowerzysta musi posiadać przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec, odblaski z tyłu, oświetlenie rowerowe oraz dzwonek. Oprócz tego w niektórych sytuacjach istotne są kierunkowskazy, jednak tylko wtedy, gdy sygnalizowanie skrętu ręką nie będzie widoczne lub posiadamy pojazd nietypowy, np. z dużą przyczepką . Światła powinny być włączane zawsze wtedy, gdy zapadnie zmrok lub wjedziemy do tunelu. Lampki muszą znajdować się z przodu (w kolorze białym) oraz z tyłu (czerwonym). Powinniśmy posiadać przynajmniej jedno światło przednie i tylne. Bardzo istotne jest to, aby nie były w kształcie trójkąta. Oświetlenie musi być na tyle intensywne, aby było widoczne z około 150 metrów.

Warto wiedzieć, że światła nie muszą znajdować się w wyposażeniu roweru w ciągu dnia, gdy jest jasno. Możemy więc wozić je schowane w plecaku i wyciągnąć w razie potrzeby. Kolejną kwestią jest dzwonek, czyli sygnalizator o w miarę neutralnym , ale dobrze słyszalnym dźwięku. W przypadku hamulców rowerowych przynajmniej jeden z nich musi być w pełni sprawny. Nieistotne jest to, jaki rodzaj hamulca posiadamy, np. hydrauliczny czy na lince. Ważne jest jedynie, aby bezawaryjnie działał. Wszystkie te elementy to wyposażenie obowiązkowe, regulowane przepisami polskiego prawa. Za ich nieprzestrzeganie grozi nam mandat. Poza tym każda z tych części jest niezbędna do zachowania całkowitego bezpieczeństwa.

Nie musisz, ale możesz. Co jeszcze warto mieć?

Oprócz tego istnieją oczywiście inne elementy wyposażenia, których posiadania nie wymaga prawo. Ich zakup zależy wyłącznie od naszych preferencji. Jednak nie ma wątpliwości, że osoby, które często wsiadają na rower, powinny zainteresować się nieco bardziej profesjonalnym, uzupełniającym sprzętem. Są to m.in. lusterka, bagażnik, czy błotnik, a także kask rowerowy i kamizelka odblaskowa. Tego typu wyposażenie warto mieć przy sobie w trakcie dłuższych wypadów, a także w przypadku jazdy po trudnych i odległych terenach. Jeżeli zamierzamy jeździć wyczynowo, planujemy długie i intensywne wyprawy rowerowe, zdecydowanie powinniśmy zainwestować również w specjalną odzież rowerową

W sklepach rowerowych znajdziemy doskonałe jakościowo modele butów, kasków, oraz odzieży rowerowej, jak np. spodenki Pearl Izumi Quest z antypoślizgowymi ściągaczami w nogawkach, oddychającą wkładką i anatomiczną konstrukcją. Tego typu ubrania doskonale dopasowują się do ciała rowerzysty, zapewniając mu maksymalny komfort jazdy i ograniczając powstawanie otarć. Kask przyda się np. w trakcie jazdy po terenach górzystych, a kamizelka zwiększy nasze bezpieczeństwo nocą. Jak widać, jeżeli podchodzimy do swojej pasji poważnie, poza obowiązkowym wyposażeniem, warto zainwestować również w profesjonalny, dobry jakościowo sprzęt.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz