Narty dla początkujących – jak je dobrać?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem i chcesz mieć własny sprzęt, powinieneś wybrać taki, który będzie odpowiedni dla osoby początkującej. Jest to ważne, ponieważ źle dobrane narty mogą być niekomfortowe, a sama jazda znacznie mniej przyjemna niż w przypadku modeli odpowiednio dopasowanych do twojego wzrostu i umiejętności. Jak dobrać narty dla początkującej osoby? Podpowiadamy!

Jak dobrać narty dla początkujących? Kluczowe informacje

Dobór nart wymaga wykonania kilku istotnych pomiarów – i zachowania przy tym najwyższej precyzji. Cały proces nie jest bardzo skomplikowany, trzeba jednak zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Co prawda producenci często sami oznaczają, czy dany sprzęt jest odpowiedni dla osoby początkującej, czy zaawansowanej, jednak są parametry, które warto i tak samodzielnie zweryfikować, decydując się na zakup wymarzonych nart.

Chcąc wybrać odpowiedni model, skup się przede wszystkim na wymiarach nart, a więc na ich długości i szerokości. Wartości te powinny być dobrane do twojego wzrostu i wagi, o czym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu. Kolejnym istotnym aspektem jest taliowanie, czyli tzw. szerokość dzioba. Początkującym zaleca się szersze narty, które mają znacznie lepszą przyczepność do podłoża niż modele dla zaawansowanych miłośników narciarstwa. Inną ważną kwestią jest sztywność nart, która w przypadku nowicjuszy powinna być możliwie niska – najlepsze dla nich narty to zatem modele stosunkowo elastyczne. Liczy się także promień skrętu, który z kolei powinien być jak najwyższy.

·Jak dobrać narty do wzrostu?

Jak dobrać narty do wzrostu? Na początku przygody z narciarstwem najczęściej wybiera się modele o długości równej odległości od podłogi do brody ich przyszłego użytkownika. Nie jest to natomiast twarda reguła, ponieważ w zależności od preferencji, możesz wybrać nieco dłuższe narty, które będą po prostu trochę szybsze. Pamiętaj jednak o tym, że krótsze narty umożliwią ci lepsze kontrolowanie skrętów, a to z kolei ułatwi naukę.

Wspomniane powyżej ogólne założenia znacznie ułatwiają dobór odpowiedniego rozmiaru nart – są najłatwiejszą metodą na ustalenie ich optymalnej długości. Dla przykładu: osoba, która ma 170 cm wzrostu, chcąc rozpocząć swoją przygodę z nartami, powinna wybrać model o długości minimum 150 cm. Licząc raczej na osiąganie wysokiej prędkości jazdy niż bardzo dobrą przyczepność, można – jak wspomnieliśmy – pozwolić sobie na wybranie dłuższej pary, przy czym maksymalną długością powinno być w takim przypadku 170 cm. Narty nie mogą być zatem wyższe od narciarza. Na szczęście znalezienie modelu o odpowiedniej długości nie jest trudne; szeroki wybór produktów znajdziesz np. na stronie Empiku: https://www.empik.com/sport/sprzet-narciarski/narty-zjazdowe,41230201,s.

·Jaka szerokość nart będzie najlepsza?

Początkujący narciarze powinni kierować się zasadą doboru szerokości nart do swoich umiejętności. Jak już wiesz, ta wartość wpływa na przyczepność sprzętu do podłoża, dlatego chcąc uczyć się jeździć w sposób spokojny i maksymalnie bezpieczny, wybierz szerszy model. Da ci to większą pewność siebie na stoku oraz znacznie lepszą stabilność, niż w przypadku cienkich nart. Początkujący powinni więc wybrać modele, które mają od 70 do 85 mm szerokości.

Narty zjazdowe a biegowe – czym się różnią?

Podstawową różnicą między nartami biegowymi a zjazdowymi są ich wymiary – te pierwsze są bowiem zdecydowanie dłuższe oraz szersze. Kwestie te wynikają z innego przeznaczenia obu par, które zdradza już sama ich nazwa. Modele biegowe są przeznaczone do narciarstwa biegowego, a ich konstrukcja ma umożliwiać narciarzowi niemal tak swobodne poruszanie się, jak w zwykłym obuwiu. Mogą być więc odpowiednie np. do skitouringu. Warto także wspomnieć, że „biegówki” są z reguły tańsze od „zjazdówek”.

Narty zjazdowe służą z kolei do zjeżdżania ze stoku - zarówno rekreacyjnego, profesjonalnego, jak i wyczynowego. Są przeznaczone do szybkiego ześlizgiwania się po śniegu, a nie wygodnego chodzenia po nim. Jeżeli twoje zimowe wyjazdy w góry są nastawione właśnie na zjeżdżanie, to „zjazdówki” będą dla ciebie odpowiednim wyborem.

 Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz