Najlepsze soczewki kontaktowe dla sportowców

Soczewki kontaktowe to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie i uprawiających sporty. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z ulubionych zajęć z powodu wady wzroku. Dobieranie soczewek powinno jednak odbywać się w salonie okulistycznym. Warto także poinformować lekarza o stylu życia, jaki się prowadzi.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Dla sportowców poleca się soczewki kontaktowe jednodniowe. Ich jednorazowość powoduje, że ryzyko infekcji zmniejsza się do minimum. W trakcie wykonywania gwałtownych ruchów czy uderzenia szkła kontaktowe mogą wypaść z oka, zanieczyścić się bądź uszkodzić. W takim przypadku soczewki należy wyrzucić, co nie jest tak kosztowne, jak przy stosowaniu soczewek miesięcznych. Osoby uprawiające sport i mające wrażliwe oczy mogą zastosować szkła ze środkiem nawilżającym, który utrzymuje się w oku cały dzień i chroni je przed wysuszeniem. Trenując na dworze, dobrze jest wyposażyć się w soczewki z filtrem UV, co zabezpieczy narząd wzroku przed promieniowaniem słonecznym.

Zalety stosowania soczewek kontaktowych w czasie uprawiania sportu

Jedną z głównych zalet szkieł kontaktowych jest gwarancja komfortu noszenia. Soczewki miękkie są praktycznie niewyczuwalne, dlatego ich użytkownicy nie mają wrażenia posiadania ciała obcego w oku. Dodatkowo delikatny silikonowo-hydrożelowy materiał, z jakiego wykonane są szkła kontaktowe charakteryzuje się dużą przepuszczalnością tlenu. Dzięki temu oko oddycha przez cały dzień oraz ma zapewniony odpowiedni stopień nawilżenia.  Inne zalety noszenia soczewek kontaktowych przez sportowców to:

  • możliwość noszenia ich niezależnie od warunków atmosferycznych, ponieważ nie parują, ani nie brudzą się podczas deszczu czy śniegu,
  • zapewniają pełne pole widzenia i nie ograniczają go,
  • nie ześlizgują się, tak jak okulary, na skutek spocenia się ani gwałtownych ruchów, jak: skoki, bieganie, ćwiczenia aerobowe,
  • można je swobodnie nosić z goglami, maskami czy innymi ochraniaczami sportowymi na głowę,
  • nie ruszają się w trakcie intensywnej aktywności fizycznej.

Dobieranie soczewek kontaktowych dla sportowców

Soczewki kontaktowe należy zawsze dobierać w gabinecie okulistycznym. W trakcie wizyty warto poinformować lekarza o aktywnym trybie życia. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni rodzaj soczewek, aby ich użytkowanie było dla pacjenta maksymalnie komfortowe i dopasowane do wady wzroku. Określenie jej natężenia i rodzaju wymaga przeprowadzenia standardowego badania wzroku.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz