Dlaczego warto zażywać odżywki białkowe?

Białko jest niezbędnym budulcem zarówno mięśni, włosów, paznokci, jak i skóry każdego człowieka, dlatego też tak istotnym jest, by dostarczać naszemu organizmowi odpowiednie jego ilości. Problem zaczyna się wtedy, gdy przez brak zbilansowanej diety zaczynamy odczuwać jego braki. Wówczas dobrym pomysłem będzie zakup popularnych ostatnimi czasy odżywek białkowych.

Odżywki białkowe są bez wątpienia jednymi z najchętniej kupowanych suplementów stosowanych przede wszystkim przez osoby regularnie trenujące, lecz nie tylko. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje odżywek białkowych, a są to: hydrolizaty (WPH), izolaty (WPI) oraz koncentraty (WPC). Koncentrat jest obecnie najtańszym i najpopularniejszym rodzajem tego typu odżywek, a w swoim składzie zawiera aż 70% białka. Izolaty zawierają nawet 97% białka i pozbawione są laktozy, cholesterolu oraz tłuszczu. Hydrolizaty natomiast charakteryzują się bardzo dobrym poziomem wchłaniania przez organizm.

Jakie są korzyści wynikające ze stosowania odżywek białkowych?

Jest ich wiele, jednak na samym wstępie warto wiedzieć, że preparaty te, poza uzupełnianiem naszej codziennej diety w białko oraz wspomaganiem potreningowych procesów, mają również inne dobroczynne działania. Przede wszystkim uzupełniają one naszą dietę w wapń, błonnik, aminokwasy, witaminy oraz magnez. Są bardzo wygodne oraz nieskomplikowane w użyciu, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Odżywki białkowe mogą także zmniejszać ryzyko występowania zawału serca oraz stymulować wytwarzanie insuliny, dzięki czemu współcześnie trwają badania nad suplementacją białka serwatki wśród osób cierpiących na cukrzycę typu II.

Szybkie uzupełnienie energii

Bardzo często tego typu produkty są deską ratunkową w sytuacji, gdy nasz dzień jest pełen pracy i nie mamy czasu na zjedzenie pełnowartościowego posiłku. Wówczas można wypić taką odżywkę, dodając do niej przykładowo banana. Takie połączenie doskonale uzupełni naszą energię na resztę dnia. Suplementy te są także dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy brakuje nam dużej ilości białka, a na kurczaka nie możemy już patrzeć. Wtedy dobrym pomysłem okaże się zmiksowanie kaszy jaglanej z odżywką, która da nam substytut posiłku.

Warto również wiedzieć, że ceny odżywek białkowych, choć są różne, to zazwyczaj nie przewyższają one cen mięsa. Jest to jeden z wielu powodów stosowania tego typu preparatów. Jednak mimo tego należy pamiętać o tym, by białko pochodzące z suplementu nie stało się naszym podstawowym składnikiem diety - warto więc korzystać z różnych jego form.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz