Czego może nauczyć się nastolatek podczas rejsu żeglarskiego dla młodzieży?

​Nastolatki nie zawsze chcą spędzać wakacje z rodzicami. Z tego powodu w czasie wolnym często przebywają zamknięte w swoich pokojach lub wybywają na całe dnie z domu, w towarzystwie znajomych lub samotnie, zawsze z telefonem w dłoniach. Takie zachowania dla wielu matek i ojców bywają powodem do zmartwień. Wyjściem z problematycznej sytuacji może być wakacyjny rejs żeglarski. Tygodniowy pobyt z dala od rodzinnego domu, ale w kontrolowanych warunkach to rozwiązanie, które zadowoli zarówno osoby w wieku od 15 do 19 lat, jak i ich rodziców, a także okazja do nauki. Jakie umiejętności może zdobyć lub rozwinąć nastolatek podczas rejsu żeglarskiego dla młodzieży?

Praktyczne umiejętności: nawigacja, czytanie map i utrzymywanie równowagi

Najbardziej oczywistą odpowiedzią są umiejętności praktyczne, niezbędne podczas żeglugi. Należy do nich między innymi sterowanie jachtem (wykonywanie manewrów, utrzymywanie określonego kursu) na podstawie nawigacji satelitarnej, jak również map papierowych czy kompasu. Z kolei poruszanie się po pokładzie kołyszącego się na morskich falach statku to zdolność, dzięki której można nabrać wprawy w utrzymywaniu równowagi także na co dzień.

Umiejętności społeczne: komunikacja, organizacja czasu oraz współpraca

Podczas rejsu żeglarskiego cały czas przebywa się w towarzystwie innych osób, co sprawia, że trzeba nauczyć się z nimi sprawnie komunikować oraz współpracować. Na pokładzie statku zawsze jest coś do zrobienia, więc także organizacja czasu należy do kluczowych umiejętności. Wspólne przygotowywanie posiłków, jak również wykonywanie innych obowiązków, zadania stanowią dobrą podstawę do nauki wzajemnej pomocy i partnerstwa.

Udział w rejsie żeglarskim uczy też samodzielności – radzenia sobie w trudnych lub stresujących sytuacjach, pokonywania własnych ograniczeń, budowania pewności siebie oraz samodyscypliny - zarządzania swoim czasem, pilnowania swojego sprzętu, przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za siebie i innych członków załogi. Dodatkowo kontakt z naturą może pozytywnie wpłynąć na świadomość ekologiczną i wzbudzić chęć do podejmowania działań mających na celu ochronę środowiska.

Podsumowując, rejsy żeglarskie dla młodzieży to nie tylko wspaniała wakacyjna przygoda, ale też okazja do zdobywania oraz rozwijania umiejętności, które mogą okazać się przydatne również poza pokładem jachtu. Nastolatki mają w tym czasie możliwość nawiązywania nowych znajomości, a także odkrywania w sobie pasji zarówno do żeglarstwa, jak i innych aktywności sportowych.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz