Bezpieczne żeglowanie z dziećmi - o czym pamiętać?

​Żeglowanie to sport, który można uprawiać całą rodziną. Dbając o podstawowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa, można zaszczepić wartościową pasję u najmłodszych. O czym warto pamiętać przed wyruszeniem w rejs?

Dzieci na pokładzie, czyli w jakim wieku można zacząć żeglować?

Im wcześniej, tym lepiej? Niekoniecznie. Nad maluchem w wieku przedszkolnym będzie trudno zapanować, szczególnie jeśli chcemy wybrać się na dłuższy rejs żaglówką. Chyba że zorganizujemy mu podczas podróży odpowiednią opiekę i stały dozór osoby, która będzie mieć baczne oko na jego poczynania. Ogranicza to jednak szansę na całkowity relaks podczas żeglowania - dziecko musi być nieustannie monitorowane przez wyznaczonego członka załogi. Obowiązki opiekuńcze nie ustają nawet wtedy, gdy zdecydujemy się zabrać nieco starsze dziecko na pokład. Warto zaznaczyć, że kilkulatek będzie najważniejszym pasażerem, co znacznie rozszerza listę obowiązków. Jaki płynie z tego wniosek? Najrozsądniej na żagle jest zabrać dziecko w miarę samodzielne. Dzięki temu możemy w sposób angażujący zaplanować całą wycieczkę i uwzględniać potrzeby najmłodszych żeglarzy. 

Pierwsze koty za płoty, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo na wodzie?

Pływanie na otwartej wodzie to nie to samo, co jazda samochodem. Tutaj każdy członek załogi ma swoje prawa i obowiązki, w tym także te związane z bezpieczeństwem. Musimy zadbać o to, aby również i kilkulatek uczył się skrupulatności oraz porządku. Co to tak naprawdę oznacza? Obowiązki pokładowe powinny należeć także do dziecka. Dziecko musi mieć wiedzę dotyczącą tego, gdzie np. znajduje się kamizelka ratunkowa oraz co robić w przypadku pogorszenia się pogody. Nieodzowne będzie także zaangażowanie dzieci do najłatwiejszych prac pokładowych. Pozwoli to na optymalne zagospodarowanie czasu i zniweluje nudę, która prędzej czy później zacznie doskwierać najmłodszym uczestnikom rejsu. Istotne będzie również przeszkolenie dziecka i wyposażenie go w podstawową wiedzę dotyczącą żeglarstwa. Poznanie specyfiki działania poszczególnych urządzeń pokładowych, zasad bezpieczeństwa na wodzie - to kolejne aspekty, które będą dla młodego człowieka wartościowe.

Czy rejs bez rodzica może się udać?

Zdecydowanie nie - dzieci zawsze powinny pozostawać pod odpowiednią opieką na pokładzie, nawet jeśli są nastolatkami. Istnieją jednak pewne wyjątki, w których rodzic nie musi bezpośrednio uczestniczyć w rejsie. Jedną z takich możliwości są specjalne kolonie i półkolonie żeglarskie, w których dzieci, zazwyczaj już od 8. roku życia, mogą brać czynny udział. Obóz żeglarski to dobra alternatywa dla rodzinnych wypadów na jezioro, szczególnie jeśli nie chcemy zrazić dziecka do wodnych wypraw. Zdobywanie cennego doświadczenia zawsze smakuje lepiej, jeśli jest osiągane wraz z rówieśnikami. Oczywiście, tego rodzaju kolonie przeprowadzane są przez doświadczonych instruktorów, animatorów i nauczycieli. Dbają oni nie tylko o bezpieczeństwo dzieci, ale także zachęcają je do aktywności poprzez organizowanie ciekawych atrakcji.

Żeglarstwo staje się coraz popularniejszym sposobem na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Aktywność ta może być praktykowana nie tylko przez zawodowców, ale także i całe rodziny. Możemy zaangażować dziecko samodzielnie, albo skorzystać z pomocy profesjonalistów, wybierając sprawdzony obóz żeglarski, na który poślemy dziecko.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz