Książki mówione – nowoczesna forma czytelnictwa

​Czy jest coś lepszego od jednoczesnego słuchania audiobooka i robienia drugiej czynności, jak na przykład spacerowanie po parku lub galerii handlowej, wykonywanie prac domowych, sprzątanie albo po prostu leżenie z zamkniętymi oczami?

Jak zacząć korzystać z audiobooków?

Najlepiej, gdy rozpoczniemy naszą przygodę z audiobookami od gatunków, które są przez nas bardziej lubiane lub utworów autorów, których się mnie więcej zna, preferuje, jeśli chodzi o odbiór. Dla niektórych bardzo znaczący może okazać się być głos lektora, ponieważ nie każdy słuchający jest w stanie zaakceptować, przyzwyczaić się do głosu, który może mieć różną barwę, wysokość, natężenie, intonację. Świetną opcją, którą aktualnie proponują strony z audiobookami, jest możliwość sprawdzenia, przetestowania, przesłuchania fragmentów książek, dlatego warto z niej skorzystać.

Jakie są rodzaje książek mówionych?

Oferowane formy książek mówionych to:

  • klasyczny model audiobooka (tekst książki jest czytany przez jednego lektora),
  • tzw. słuchowisko, czyli audiobook, który jest uzupełniony o efekty dźwiękowe, czasem z podziałem na role,
  • serial audio, czyli odcinkowa produkcja przygotowana z pomocą wcześniej napisanego scenariusza, z muzyką, dźwiękami, podziałem na role.

Spory wachlarz audiobooków

Ogólnodostępne audiobooki możemy podzielić na: audiobooki dla młodzieży, dzieci oraz dorosłych. W skład tych kategorii wchodzą tysiące tytułów z różnych kategorii - bajki, baśnie, audiobooki wspierające rozwój u dzieci, audiobooki psychologiczne, kryminały, lektury szkolne, romanse, thrillery, a nawet audiobooki ułatwiające naukę języków obcych.

Zatem, gdy zadamy sobie pytanie: czy może być coś lepszego od wysłuchiwania ulubionego audiobooka w domowym zaciszu? Odpowiedź brzmi: tak, darmowy audiobook z biblioteki, którego można słuchać niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Dzisiejszy świat oferuje nam niezliczone możliwości, czasami trzeba po nie tylko sięgnąć.

Ciekawostka

Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley w Kalifornii zbadali reakcję ludzkiego mózgu zarówno na czytanie książek jak i słuchanie audiobooków. By tego dokonać skanowano i poddawano analizie korę mózgową oraz badano sposób, w jaki mózg przetwarza przeczytane i usłyszane słowo. Jak się okazało, stymulacja obejmowała te same obszary mózgu, niezależnie od środka przekazu historii zawartej w książce.

Powyższe, przywołane badanie wskazuje na fakt, że dla mózgu nie ma różnicy czy czytamy książkę w formie papierowej czy książkę nagraną z pomocą lektora. Obie wymienione formy wymagają skupienia się na treści. Audiobooki są świetną alternatywą dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą czytać książek tak często, jakby tego chciały; a także pozwalają przyswajać książki w sytuacjach, kiedy komfortowe czytanie jest niemożliwe lub nie mamy przy sobie wersji papierowej.

 Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz