Kino domowe - porady związane z zakupami

Wszyscy lubimy nowoczesne technologie - to wspaniałe, że rozwijają się tak szybko, są tak prędko dostępne dla każdego i oferują tyle różnych możliwości. Wiele osób pragnie mieć w swoim domu możliwie jak najwięcej nowoczesnych sprzętów, które ułatwią i uprzyjemnią im życie. Chodzi tu nie tylko o wystrój, ale i o ich użyteczność. Ostatnio bardzo poszukiwane jest kino domowe, pozwalające na symulację - w domowych warunkach - wrażeń dźwiękowych, jakich zwykle dostarcza prawdziwe kino. Jeśli tylko posiada się odpowiednio duży ekran, można poczuć się naprawdę jak w kinie - a zatem wydawanie funduszy na bilety do niego przestaje mieć sens. Można wręcz zapraszać do siebie gości - znajomych czy rodzinę - na wspólne, świetne seanse! Żeby jednak wybrać odpowiedni sprzęt, trzeba posiadać nieco wiedzy na jego temat. Jakie kino domowe najlepiej wybrać i jakie informacje warto na jego temat posiadać przed zakupem?

Salony audio Nautilus

Jakie kino domowe?

Kino domowe to zestaw urządzeń audio oraz video, które pozwalają symulować w przestrzeni domowej te same wrażenia, które ma się w czasie oglądania filmu w kinie, uczestniczenia w koncercie, itp. Istnieją jednak różne rodzaje kina domowego, które można zakupić do swojego mieszkania - a także kilka zasad, zgodnie z którymi należy je wybierać. Zacząć należy od wielkości pomieszczenia, do jakiego trafi kino domowe. Im większy pokój i im lepsze efekty pragnie się uzyskać, tym więcej należy zainwestować w sprzęt. 

Źródłem kina domowego może być odtwarzać Blu-ray, odtwarzacz DVD, telewizja kablowa lub satelitarna, ale też strumieniowanie video. Wybór ekranu jest o tyle istotny, że musi on zapewnić odpowiednio wysoką jakość obrazu, jak też być duży - żeby zapewnić warunki wizualne, o jakie użytkownikom chodzi. Ważne jest oczywiście także nagłośnienie - kolumny głośnikowe, które dzielą się na różne typy i mogą być montowane nawet w dużej ilości. W zestawach przewiduje się ich 5. Wyróżniamy więc na przykład głośniki przednie, efektowe, centralne czy subwoofer. Ważne żeby były one rozmieszczone we właściwy sposób w pokoju, dzięki czemu zapewnią stosowne efekty w trakcie oglądania. 

Bezprzewodowe kino domowe

W nowoczesnym świecie, gdzie telefony i wiele innych sprzętów działają bez kabli, widok licznych, poplątanych przewodów odstrasza potencjalnych klientów od wybrania naprawdę najlepszych systemów kina domowego. Na szczęście producenci podobnych zestawów również idą z duchem czasu i powstało bezprzewodowe kino domowe, złożone z urządzeń zasilanych z jednego gniazdka, albo wręcz z akumulatorków. Nie trzeba więc się obawiać plątaniny kabli, przytwierdzonych do licznych urządzeń. Łączą się one ze sobą przy pomocy technologii Bluetooth, NFC czy Wi-Fi. Nie trzeba chyba dodawać, jak bardzo nowocześnie prezentują się podobne zestawy - świetnie się nadają do współczesnych wnętrz. 

bezprzewodowe kino domowe

Jak podłączyć kino domowe do komputera?

Żeby uzyskać optymalne efekty, należy odpowiednio rozmieścić wszystkie elementy w pokoju - inaczej mimo najlepszych możliwości, dźwięk nie będzie zachwycać. Przede wszystkim każdy głośnik musi zostać odwrócony w stronę słuchacza. Przednie głośniki umieszcza się po obu stronach ekranu, głośnik centralny na wprost widzów, głośniki efektowe na ścianach bocznych, a subwoofer najlepiej na podłodze.

Zobacz również: Głośniki bezprzewodowe Dynaudio >>

Jeśli ktoś korzysta z komputera, pojawia się jeszcze pytanie jak podłączyć kino domowe do komputera i co to zmienia w ustawieniach? Oczywiście, jak wcześniej wspomniano, urządzenia mogą się łączyć bezprzewodowo - na przykład przez Wi-Fi. Jeśli to niemożliwe, należy zaopatrzyć się w odpowiedni kabel komponent. Warto tylko wiedzieć, że ciężko jest uzyskać podział dźwięku na wszystkie głośniki, jeśli w sprzęcie nie ma wejścia cyfrowego lub analogowego.

Soundbar czy kino domowe?

Soundbar jest przystawką, umieszczaną pod lub nad ekranem. Zajmuje mało miejsca, a w dodatku nie wymaga od użytkownika wiedzy na temat odpowiedniego rozmieszczania sprzętu. Dlatego też wiele osób zastanawia się, czy nie jest to lepsza inwestycja niż kino domowe. Kino domowe ma 5 głośników, więc jest to rozwiązanie dla tych, którzy mają do dyspozycji więcej miejsca w pomieszczeniu. Soundbar jest też zdecydowanie tańszy.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz