Jaki stół wybrać, aby dobrze komponował się z wnętrzem?

Stół to element wyposażenia, który jest sercem wielu pomieszczeń. Nie wyobrażamy sobie bez niego jadalni, kuchni czy też salonu. Aby pięknie się prezentował i pełnił funkcje nie tylko dekoracyjną, ale również użytkową, musi być odpowiednio dopasowany do danego pomieszczenia. Jak wybrać odpowiedni stół do kuchni i salonu?

Jaki stół do kuchni to dobre rozwiązanie?

W kuchni często spożywamy posiłki w gronie najbliższej rodziny, toteż stół nie musi mieć tak okazałych rozmiarów, jak ten, który znajduje się w jadalni. Niemniej powinno znaleźć się przy nim miejsce dla każdego domownika. Wiele zależy również od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy. Im większa kuchnia, tym zwykle na większy stół możemy sobie pozwolić.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, aby stół nie tylko był dopasowany do kuchni rozmiarowo, ale również odpowiadał stylowi, w jakim urządzono wnętrze. Dzięki temu całość będzie spójna i zyska przytulny charakter. To, na jaki model ostatecznie się zdecydujemy, zależy jednak głównie od naszych preferencji oraz dostępnego budżetu.

Wybierając stół do kuchni, zwróćmy uwagę na jego:

  • kształt – stoły kuchenne zwykle są prostokątne, kwadratowe lub owalne. Przy tych ostatnich zmieści się więcej osób, jednak zajmują one więcej miejsca. Nie mają za to kantów, dzięki czemu są bezpieczniejsze. Jeżeli do dyspozycji mamy niewiele miejsca, warto wybrać stół z rozsuwanym blatem, który z łatwością dostosujemy do naszych potrzeb.
  • rozmiar – jeżeli zależy nam na wygodzie siedzących przy stole osób, każda z nich powinna mieć do dyspozycji przestrzeń 60x40 centymetrów. Optymalna wysokość stołu to zaś 70-75 centymetrów.
  • materiał, z którego został wykonany – wśród najczęściej spotykanych rozwiązań wymienia się:
  • stoły drewniane – pięknie się prezentują i dodają wnętrzu uroku. Są również stabilne. Niestety, możemy mieć trudności z usuwaniem niektórych plam z ich powierzchni. Łatwo je również zarysować. Co więcej, należy zadbać o to, aby stół wykonany z drewna był właściwie zaimpregnowany, dzięki czemu będzie odporny na wilgoć.
  • stoły metalowe – sprawdzą się w kuchniach nowoczesnych i industrialnych, gdyż sprawiają wrażenie surowości. Są masywne i zwykle nieco niższe od stołów drewnianych. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.
  • stoły szklane – są wygodne, eleganckie oraz łatwe w czyszczeniu. Nie ulegają również zarysowaniom, gdyż są tworzone ze specjalnego szkła. Niestety, widać na nich różnego rodzaju plamy i zacieki
  • stoły wykonane z tworzywa sztucznego – to praktyczne rozwiązania, które ładnie się prezentują i są łatwe w czyszczeniu. Dzięki oryginalnym kształtom wprowadzę do wnętrza nutkę nowoczesności.

Jaki stół do salonu?

Stół stojący w salonie również musi być funkcjonalny, zwłaszcza jeśli ma być do dyspozycji nie tylko domowników, ale również gości, przez co musi mieć duże rozmiary. Dzięki sporym gabarytom może on być wykorzystywany nie tylko do spożywania posiłków, ale również odrabiania lekcji. Zadbać musimy także o jego estetyczny wygląd. Mebel ma bowiem uzupełniać aranżację wnętrza.

Podobnie jak w przypadku stołu kuchennego, wybierając ten do salonu, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • kształt – najpopularniejszymi opcjami są:
  • stoły kwadratowe – sprawdzą się jedynie w niewielkich salonach,
  • stoły prostokątne – to klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się niemal w każdym salonie,
  • stoły okrągłe – sprawdzą się szczególnie
  • rozmiar – stół w salonie powinien oferować każdej z siedzących osób 60x40 cm przestrzeni i może być niższy od stołu kuchennego.
  • rodzaj materiału, z którego został wykonany stół – i w tym wypadku mamy do dyspozycji różne materiały, takie jak drewno, metal, szkło i tworzywo sztuczne. Każdy z nich będzie odpowiedni do salonu.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli stołów do kuchni i salonu. Wybór właściwego zależy zatem od naszych preferencji i budżetu, jakim dysponujemy. Decydując się na dane rozwiązanie, sprawdźmy jednak, czy jest ono trwałe i estetycznie wykonane.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz