Czy warto kupić szkło hartowane na telefon?

Często, gdy kupujemy nowego smartfona boimy się, że go zniszczymy. Każdy upadek, puknięcie czy obicie może zakończyć się pękniętym wyświetlaczem. A to już nie lada koszt! Wymiana ekranu w najnowszych urządzeniach kosztuje nawet kilkaset złotych. Pomaga oczywiście gwarancja, ale czy każda obejmuje upadek?

Możemy uchronić swój telefon, stawiając na szkło hartowane. Przynajmniej tak twierdzą producenci. Ale czy rzeczywiście ma to sens? Czy takie szkło działa? Czy warto kupić je do Twojego smartfona?

Czym dokładnie jest szkło hartowane?

Co to takiego szkło hartowane? To sposób na zabezpieczenie ekranu, które można w łatwy sposób przyczepić do telefonu. Szkła hartowane dostępne są w 10 stopniowej skali twardości wg Mohsa. Najczęściej dostępne są szkła o twardości 9H. Im wyższy poziom, tym większa odporność na zarysowania. Niski wynik oznacza, że rysa powstanie od zarysowania np. paznokciem. Jeśli zdecydujesz się na szkło hartowane możesz być pewny, że klucze noszone chociażby w kieszeniach nie zniszczą twojego wyświetlacza.

Alternatywą dla szkła hartowanego są znacznie mniej odporne, ale za to dużo tańsze folie. Są one elastyczne, ale niestety – podatne na zadrapania. Dodatkowo trudno jest przykleić je idealnie do powierzchni ekranu.

Czy szkło hartowane nadaje się do każdego smartfona?

Obecnie większość najnowszych (ale też najdroższych) smartfonów posiada ekran Gorilla Glass bądź zbliżony. Oznacza to, że nie powinniśmy mieć żadnych problemów z takim wyświetlaczem. Ale nie zawsze! Także i na Gorilla Glass mogą pojawiać się zarysowania. Dodatkowo nie chroni on przed pęknięciem wyświetlacza.

Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że szkło hartowane nie wpływa na widoczność obrazu ani na reakcję telefonu. Powłoka może wyglądać dość topornie, ale użytkowanie smartfona nadal jest na najwyższym poziomie. Ceny szkła hartowanego spadają, ponieważ staje się to coraz popularniejszy produkt. Przede wszystkim musimy pamiętać, że takie rozwiązanie chroni nasz smartfon. Nie musimy więc tu zbytnio oszczędzać. Lepiej chronić swój sprzęt teraz niż później płacić srogo za jego naprawę. To, o czym warto wiedzieć – szkło hartowane musisz dopasować do swojego urządzenia. Każdy model jest inny – w różnych miejscach masz wycięcia na kamerę, głośnik czy przyciski funkcyjne. Dlatego szkło musi być idealnie dobrane pod konkretny sprzęt.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz