Blokada systemu loot boxów – co może oznaczać dla branży gier wideo?

Skrzynie, paczki, kapsuły i tym podobne przedmioty z cyfrową zawartością obecne są w grach od wielu lat. Niektóre produkcje pozwalają w ten sposób na powiększenie kolekcji skórek do postaci lub broni, a niektóre realnie zwiększają szansę na wygraną. System ten wykorzystywany jest przede wszystkim w trybach multiplayer, gdzie gracze mogą wyróżniać się pośród innych za sprawą kolorowych motywów lub zdobyć naprawdę dużą przewagę tylko i wyłącznie dzięki zakupom za realną gotówkę.

Brytyjski rząd w walce z loot boxami

Loot boxy zostały wzięte pod lupę przez brytyjskich polityków. Po dokładnej analizie, stwierdzili oni że system ten jest hazardem, tak jak gry kasyno i należy bezwzględnie zakazać jego użytku w produkcjach, które przeznaczone są dla dzieci. Brytyjski departament odpowiedzialny za decyzję poleca PEGI (Pan European Game Information – europejski system klasyfikujący gry wideo), by wszystkie produkcje z dostępem do skrzynek otwieranych za prawdziwe pieniądze miały stosowne oznaczenia na okładce oraz były obarczone odpowiednimi ograniczeniami wiekowymi.

Czy znane wszystkim automaty online faktycznie mają tak dużo wspólnego z systemem loot boxów? Głównym argumentem przeciwników zdobywania wirtualnych przedmiotów tą drogą jest fakt, że podobnie jak w kasynie, nie wiemy co czeka nas w kolejnym rozdaniu. Ci sami ludzie wskazują również na bardzo dużą dostępność tego typu rozwiązań pośród dzieci, bowiem loot boxy pojawiają się także w produkcjach dla młodszych użytkowników nie od dziś.

Czy wydawnictwa ucierpią na zakazach?

Zakazy dotkną przede wszystkim takie wydawnictwa jak Electronic Arts, Ubisoft, Activision oraz Epic Games. Ci pierwsi, w swoich raportach finansowych odnotowują ogromne zyski z trybu Ultimate Team, gdzie za prawdziwe pieniądze gracze mogą zdobyć paczki, w których ukryci są zawodnicy oraz różnego rodzaju karty, przydatne przy budowaniu swojej drużyny. EA wykazuje, że niemal 30% zysków całej firmy pochodzi właśnie z tego trybu! Zmiany prawne w Belgii na pewno pokrzyżowały nieco plany Kanadyjczykom, jednak Wielka Brytania jest jednym z największych rynków FIFY. Można zatem przypuszczać, że producent mocno odczuje nowe prawo.

Epic Games w swojej niezwykle popularnej produkcji Fortnite również zdecydowało się na umieszczenie paczek z dodatkową zawartością. W trybie Ratowanie Świata gracze mogą otwierać piniaty, w których znajdą wiele bonusów. Podobne zabiegi stosuje wielu twórców i nic nie wskazuje na to, by szybko mieli zaniechać tego dodatkowego elementu rozrywki. Gracze chętnie angażują się w powiększanie swojego cyfrowego dorobku, tym samym odczuwalnie zasilając portfel wydawcy. Nie wiemy jeszcze kiedy brytyjskie przepisy wejdą w życie, jednak mogą one znacząco wpłynąć na rynek gier wideo w regionie.

Eksperci twierdzą, że nie ma powodów do obaw

Pomimo wielu gorzkich słów, loot boxy mają również swoich zwolenników. Duża grupa osób twierdzi, że jest to świetna, bierna zabawa. Co to oznacza? Tzw. streamerzy lub youtuberzy dokumentują na swoich kanałach przebieg otwierania skrzynek lub ich odpowiedników w danej grze, zapewniając rozrywkę wielu osobom. Jest to na pewno dobra alternatywa w przypadku, gdy gracz sam nie chce wydawać dużych kwot na cyfrowe przedmioty.

Grupa NPD odpowiedzialna za badanie rynku gier wideo również zabrała głos w tej sprawie. Ich obserwacje wskazały na bardzo neutralny stosunek systemu loot boxów do zmiany zachowań konsumentów.

Aktualny stan rynku gier oraz przepisów prawnych nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miała dokonać się rewolucja. Niektórzy producenci dostosowują zasady działania loot boxów w krajach z obostrzeniami, jednak na razie nie wprowadzono żadnych radykalnych zmian. Jak będzie wyglądało to w przyszłości? Tego na pewno dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz