Airsoft – rodzaje replik i niezbędne wyposażenie uczestnika

Airsoft z roku na rok zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Już teraz na wielu mapach możemy zaobserwować rosnącą ilość placów boju i rozrastającą się społeczność w niemal każdym regionie Polski.

Wielu początkujących uczestników zastanawia się, jaką bronią dysponują zazwyczaj gracze ASG oraz które z elementów wyposażenia są niezbędne na polu bitwy. W poniższym wpisie postaraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie, nurtujące nowych uczestników Airsoftu pytania o tematyce broni i wyposażenia.

Rodzaje broni ASG

Można powiedzieć, że w Airsofcie dysponujemy prawdziwą bronią o bezpiecznych mechanizmach. Każdy karabin czy pistolet jest odzwierciedleniem rzeczywistej broni palnej, której niegdyś używały wojska różnych krajów. Różnica polega na tym, że repliki do ASG są przystosowane do strzelania plastikowymi kulkami, co nie jest w stanie wyrządzić krzywdy przeciwnikowi.

Podstawowym podziałem, według którego grupujemy repliki jest rodzaj mechanizmu. Wyróżniamy bronie o gazowej, elektrycznej i sprężynowej metodzie wystrzału. Na samym początku najlepiej jest spróbować wersji na prąd, strzelającej za sprawą wymiennych akumulatorów. Przeważnie tego typu mechanizm zawiera się w karabinach, co umożliwia im strzelanie szturmowe bądź seriami. Gazowe repliki to zazwyczaj zwykłe pistolety, działające na sprężone powietrze i GreenGas. Tego typu broni uczestnicy używają zazwyczaj w formie dodatku, który wyciągają w momencie wyczerpania amunicji w replice podstawowej. Ostatnim typem są popularne „sprężynówki”. Mechanizmy te są bardzo mocne i mało awaryjne. Charakteryzują się tym, że po każdym oddanym strzale należy naciągnąć sprężynę. Raczej słabo sprawdza się to w przypadku karabinów maszynowych, przez co stosuje się je wyłącznie w przypadku broni snajperskiej.

Podstawowe wyposażenie uczestnika ASG

Chcąc nabyć podstawowe wyposażenie do Airsoftu, warto odwiedzić sklep z replikami asg. Można nabyć tam nie tylko różne rodzaje replik, ale i cały ekwipunek defensywny. Najważniejszym elementem, bez którego nikt nie zostanie wpuszczony na pole walki są okulary. Ważne, by posiadały one atest i były w pełni odporne na uderzenia plastikowych kul. Na ochronie oczu nie powinniśmy oszczędzać, nawet kosztem samej broni.

Ważnymi elementami są także mundury z kamuflażem oraz hełm. Tutaj sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana, gdyż jedna drużyna powinna mieć jednolity kolor wyposażenia. Nie mając więc stałego teamu, raczej warto wybierać się do wypożyczalni i to tam korzystać z usług wynajmu stroju. Przydatne mogą okazać się także rękawice i wysokie buty za kostkę. Dodatkowo, tocząc rozgrywkę w lesie, warto raczej wyposażyć się w ochraniacze na stawy. Może zapobiec to wielu stłuczeniom, a nawet niekiedy złamaniom.

Jaki typ broni wybrać na początek?

Dobór pierwszej repliki jest szczególny dla każdego uczestnika. Nie warto wtedy sugerować się ceną, a używana broń może spisywać się niekiedy lepiej od nowej. Na początek starajmy się kupować odmiany elektryczne, gdyż posługiwanie się nimi w czasie rozgrywki jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Na początku należy nastawić się bardziej na grę defensywną, co znacznie lepiej wyjdzie przy użyciu broni na akumulator.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz