Wszystkie oblicza płynu do soczewek

Są oczywiście niezbędnym elementem kosmetyczki każdego użytkownika soczewek kontaktowych. Jednak trzeba mieć świadomość, że preparat ten powinien być dostosowany do Twojego trybu życia i poszczególnych potrzeb, dlatego spośród wielu rodzajów płynów do soczewek, należy wybrać ten jeden najlepszy dla Ciebie. Podpowiemy na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu, a także będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej na temat ich specyfiki i zastosowania.

Dlaczego jest potrzebny?

Jedyną sytuacją, gdy można odpuścić sobie kupno płynu do soczewek jest posiadanie szkieł jednodniowych, które zaraz po zdjęciu należy wyrzucić. Wówczas nie potrzebny jest ani pojemniczek ani płyn do ich przechowywania. Natomiast we wszystkich pozostałych przypadkach nie można zaniechać stosowania tego preparatu. Jest on przede wszystkim potrzebny do oczyszczenia powierzchni soczewek ze wszystkich brudów, zanieczyszczeń i osadów białkowych. Zaniedbanie może doprowadzić do wielu powikłań, jak chociażby rozwój infekcji gałek ocznych.

Poza tym płyn pozwala na zachowanie odpowiednich właściwości nawilżających i elastyczności szkieł kontaktowych przez cały ich okres noszenia. W ten sposób możesz zapewnić sobie i swoim oczom pełen komfort. Płyn stanowi nie tylko źródło nawodnienia soczewek, ale również ich konserwacji, byś następnego dnia mógł założyć czyste, zdezynfekowane i nawilżone szkła.

Co znajduje się w buteleczce?

Każdy producent posiada zupełnie inną recepturę produkcji płynów do soczewek, aczkolwiek można wyróżnić kilka składników odpowiadającym każdemu preparatowi. Mowa mianowicie o obecności wody, składnikach bakteriobójczych, rozpuszczających osady białkowe i tłuszcz, czyli tak zwane surfaktanty oraz komponenty nawilżające jak kwas hialuronowy (naturalny składnik łez) czy bufory – środki utrzymujące odpowiedni poziom pH. To podstawowy skład każdego płynu do soczewek, ale jeszcze w niektórych produktach można napotkać się na obecność konserwantów. Coraz częściej są wyłączane ze formuły płynów, dzięki czemu soczewki nie podrażniają i nie uczulają oczu użytkowników.

Jakie płyny do soczewek wyróżniamy?

Można wyszczególnić między innymi płyny jednostopniowe, dwustopniowe i oksydacyjne. Pierwsze z nich nazywane są jednocześnie płynami wielofunkcyjnymi, ponieważ łączą w sobie kilka różnych zastosowań – od czyszczenia soczewek po ich nawilżenie, pielęgnację i konserwację. Płyn do soczewek jednostopniowy o wiele lepiej nadaje się dla użytkowników soczewek miękkich. Z kolei płyny dwustopniowe składają się osobno z płynów do czyszczenia i przechowywania oraz specjalnych tabletek do usuwania osadów białkowych. Te będą polecane dla osób, które na co dzień używają jednak soczewek twardych. Ostatnim rodzajem płynów jest preparat oksydacyjny w formie jedno- lub dwustopniowego, który ma zadanie głównie płukać soczewki za pomocą dezynfekującego składnika nadtlenka wodoru. W rezultacie działa on antybakteryjnie, aczkolwiek trzeba tutaj pamiętać o dodatkowym przechowywaniu soczewek w odpowiednim pojemniczku z tzw. dyskiem kanalizacyjnym.

O czym musisz jeszcze pamiętać?

  • Nigdy nie wolno używać płynu do soczewek po upłynięciu terminu ważności.
  • Nie należy dotykać bezpośrednio zakończenia buteleczki, aby uniknąć zanieczyszczenia płynu podczas rozlewania.
  • Płyn należy zmieniać codziennie i tym samym każdego dnia płukać pojemniczek odrobiną preparatu i pozostawić do wyschnięcia.
  • Podczas zdejmowania szkieł należy je przepłukać płynem i dodatkowo delikatnie potrzeć opuszkami palców, by zmazać z nich wszelkie zanieczyszczenia.
  • Nie należy mieszać płynów ze sobą ani zastępować ich innymi środkami.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz