Welur i satyna – co sprawia, że to tkaniny ponadczasowe?

​Czy wiesz, co sprawia, że wnętrze uznajemy za tak przytulne, że aż nie chcę się z niego wychodzić? Uwierz, że to nie tylko kwestia umiejętnie dobranej kolorystki czy mebli - ale w dużej mierze zasługa dodatków, w tym tkanin obiciowych i dekoracyjnych. Dowiedz się, dlaczego to właśnie welur i satyna są niezastąpione w dekoracji wnętrz, meblarstwie i branży tekstylnej.

Welur – elegant z charakterem  

Ekskluzywny, miękki, z głębią połysku, a do tego odporny na zagniecenia, rozerwanie czy ścieranie… Nic dziwnego, że welur, nazywany też królewską tkaniną, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle i sprawdza się zarówno w branży odzieżowej, jak i aranżacji wnętrz oraz meblarstwie i tapicerstwie. Podobnie jak welwet i aksamit, należy do grupy tkanin pluszowych, które swoją charakterystyczną miękkość i puszystość w dotyku zawdzięczają okrywie runowej – z pozoru delikatnej, a w praktyce niezwykle trwałej. Jako materiał obiciowy i dekoracyjny podkreśli styl każdego wnętrza – od klasycznej sypialni, przez salon w klimacie boho, po nowoczesne i eklektyczne wnętrza jako kontrast do surowych barw i faktur.

Welur gładki czy pikowany?

Welur doceniany jest zarówno jako materiał obiciowy, jak i dekoracyjny, ponieważ przepięknie połyskuje, wydobywa głębię każdego koloru i zachwyca ciepłą fakturą, przypominającą meszek na skórce brzoskwini. We wnętrzarstwie i tapicerstwie wykorzystywany jest zarówno welur gładki, jak i pikowany – w romby, kropki, heksagony czy karo. Tkanina welur wysokiej jakości i o odpowiedniej gramaturze z biegiem lat nie powinna się mechacić ani płowieć, dlatego tak chętnie wykorzystywana jest jako materiał obiciowy stylowych mebli użytkowych: kanap, krzeseł, foteli czy puf. 

Satyna – subtelna kusicielka  

Satynę wykorzystuje się głównie do szycia ubrań w stylu wieczorowym, w tym olśniewających sukien ślubnych, ale także bielizny nocnej i pościeli. Nie są rzadkością także satynowe tekstylia dekoracyjne, jak zasłony, obrusy, serwety czy ozdoby np. kokardy albo opaski. Ten gładki, lejący i subtelny w dotyku materiał powstaje dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju splotu włókien, nazywanego atłasowym, który nadaje mu niepowtarzalnego szyku i charakterystycznego połysku. Tkanina satyna atłas to bez wątpienia synonim subtelnej elegancji, na którą moda nigdy nie przemija.   

Najlepszej jakości welur i satynę na metry znajdziesz w dobrym sklepie internetowym z tkaninami - sprawdź już dziś!

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz