Ultraszybki Internet światłowodowy. Rewolucyjna prędkość w sieci domowej

Ściągnięcie filmu zajmuje zaledwie kilka sekund, pobranie gry trwa mniej niż 5 minut, oglądanie filmów i seriali w rozdzielczości 4K lub po prostu komfortowe surfowanie po internecie w czasie, gdy z sieci korzystają inni domownicy – to nie jest science-fiction. Wręcz przeciwnie, to możliwości, z których coraz większa liczba Polaków może bez najmniejszych przeszkód korzystać. Wszystko dzięki rewolucyjnej technologii, czyli internetowi światłowodowemu, którego sieć coraz gęściej oplata nasz kraj. W awangardzie światłowodowej rewolucji jest firma Orange, która inwestuje miliardy złotych w upowszechnienie tej technologii w Polsce. Jakie możliwości zaoferuje światłowodowy internet domowy przeciętnemu użytkownikowi? Sprawdźmy!

Wyjątkowa szybkość internetu światłowodowego

Żadna inna technologia nie oferuje szybszego dostępu do sieci niż właśnie internet światłowodowy. Indywidualni klienci w Polsce mogą liczyć nawet na prędkość rzędu 600 Mb/s. Mniej zaawansowanym użytkownikom ta wartość z pewnością niewieletłumaczy. Aby uzmysłowić jak duża to szybkość, można powiedzieć, że średnia prędkość dostępu do Internetu w Polsce wynosi niewiele ponad 41 Mb/s (badanie z listopada 2017 roku). Oznacza to, że decydując się na domowy internet światłowodowy, można liczyć na szybkość blisko 15-krotnie większą niż przeciętna.

Jeśli jednak nadal nie przemawia to do wyobraźni, warto podać jeszcze kilka przykładów zastosowania internetu światłowodowego. Ściągnięcie filmu o rozmiarze około 700 megabajtów zajmie mniej niż 10 sekund. Można stwierdzić, że na pewno więcej czasu zajmie podjęcie decyzji, który film obejrzeć, niż późniejsze pobranie go. Gry komputerowe coraz częściej kupuje się w formie cyfrowej,  co oznacza, żetrzeba je pobrać na komputer. Ściągnięcie takiej o rozmiarze 10 gigabajtów powinno zająć niewiele więcej niż 2 minuty. Dla porównania można powiedzieć, że przy średniej polskiej prędkości trwałoby to… prawie 35 minut. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że bardzo popularne serwisy streamingowe, dzięki którym można oglądać najnowsze filmy i seriale, coraz częściej oferują materiały wideo w rozdzielczości 4K, czyli 3840 × 2160. Aby móc komfortowo oglądać treści w takiej rozdzielczości potrzeba łącza o co najmniej 25 Mb/s. Oznacza to, że internet światłowodowy nie tylko pozwala z bardzo dużym zapasem oglądać filmy i seriale w najwyższej jakości obrazu, ale jednocześnie – umożliwia wielu użytkownikom korzystać z internetu domowego do dowolnych celów, bo jedno zadanie, nawet bardzo wymagające, nie zajmie całej przepustowości łącza.

Światłowód – niezawodny internet domowy

Na wyjątkowej prędkości łącza nie kończą się jednak zalety internetu światłowodowego. Gwarantuje on najwyższą stabilność i dostępną prędkość. O jakości łącz światłowodowych najlepiej może świadczyć, że używa się ich do transferu danych między kontynentami.  Kable światłowodowe, którymi w każdej sekundzie płyną terabajty danych leżą między innymi na dnie Oceanu Atlantyckiego, ale nie tylko. Najdłuższe tego typu łącze swój początek ma w Korei Południowej, a koniec w Niemczech i łączy po drodze Japonię, Chiny, Australię, a następnie kraje bliskowschodnie i europejskie. Ten światłowód liczy sobie 39 tysięcy kilometrów i zapewnia przesył danych, który docierają do setek milionów ludzi. Można więc stwierdzić, że - głównie dzięki firmie Orange - niemal każdy w Polsce może mieć w domu technologię, czyli internet światłowodowy, której niezawodności zaufały największe międzynarodowe korporacje i rządy wielu państw.

Światłowód – internet domowy w rozsądnej cenie

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety internetu światłowodowego trudno nie oprzeć się wrażeniu, że pomimo tego, iż usługa staje się coraz powszechniejsza, to dostęp do niej może być ograniczony ze względu na wysoką cenę. Nie jest to jednak prawda, bo oferta okazuje się zaskakująco przystępna (z ofertą internetu światłowodowego można zapoznać się między innymi pod tym linkiem - https://www.orange.pl/view/internet-domowy). Można mieć zatem ultraszybki internet domowy w atrakcyjnej i dostosowanej do możliwości bardzo wielu osób, cenie. W związku z tym warto od razu sprawdzić czy w miejscu zamieszkania jest już dostęp do sieci światłowodowej, bo ta – choć ciągle jest rozwijana – nie dotarła jeszcze wszędzie. Jeśli jednak tylko istnieje możliwość podpięcia światłowodu, warto z niej skorzystać i cieszyć się tym najszybszym i niezawodnym internetem domowym.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz