Szkoły medyczne szansą na pewny zawód

​Czym jest szkoła medyczna i dlaczego warto podjąć w niej naukę? Gdzie można znaleźć pracę po jej ukończeniu? Na jakich kierunkach można się uczyć?

Szkoły medyczne cieszą się coraz większą popularnością i oferują coraz więcej kierunków medycznych, takich jak higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, technik masażysta czy terapeuta zajęciowy.

Czym są szkoły medyczne?

W szkole medycznej można zdobyć kwalifikacje i umiejętności niezbędne w zawodach związanych z opieką, rehabilitacją i polepszaniem jakości życia osób chorych i pragnących prowadzić zdrowy tryb życia. Ta forma nauki jest przeznaczona dla osób dorosłych, które ukończyły szkołę średnią (3-4 lata nauki w liceum lub 4 lata nauki w technikum). Nie jest jednak wymagana matura.

W rok lub 2 lata w szkole medycznej można zdobyć bardzo pożądany na rynku pracy zawód. Program wszystkich kierunków medycznych jest stworzony tak, by odpowiadać na potrzeby pracodawców. Dzięki temu po ukończeniu kierunku medycznego można szybko znaleźć pracę.

Dlaczego warto podjąć naukę w szkole medycznej?

Podczas nauki na jednym z bezpłatnych kierunków medycznych w szkołach Żak:

  • otrzymasz legitymację oraz bezpłatne zaświadczenia do ZUS-u, KRUS-u, MOPS-u,

  • zdobędziesz praktyczne umiejętności niezbędne w wybranym przez Ciebie zawodzie,

  • nauczysz się prowadzić własną działalność gospodarczą,

  • przystąpisz do egzaminów zawodowych i/lub maturalnych,

  • zdobędziesz konkretny, pożądany na rynku pracy zawód i umiejętności,

  • będziesz odbywać praktyki,

  • otrzymasz świadectwo ukończenia szkoły na druku MEN, uznawane przez instytucje polskie i europejskie.

Poza tym osoby posiadające kwalifikacje w zawodach medycznych nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest duże. Po szkole medycznej można znaleźć pracę m.in. w: szpitalach, prywatnych placówkach medycznych, sanatoriach, uzdrowiskach, ośrodkach SPA, gabinetach fizjoterapii/masażu/odnowy biologicznej, klubach fitness i siłowniach, ośrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki, domach pomocy społecznej, hospicjach. Można również prowadzić własną praktykę, zakładając działalność gospodarczą.

Kierunki szkoły medycznej

Szkoły Żak oferują naukę na następujących kierunkach policealnych medycznych: higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, opiekunka dziecięca, technik masażysta, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Opiekun medyczny

Opiekun medyczny zajmuje się wykonywaniem zabiegów medyczno-pielęgnacyjnych i czynności opiekuńczych wobec osoby chorej i niesamodzielnej. Po ukończeniu nauki uzyskuje się kwalifikację świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14) oraz certyfikaty: działanie systemu pomocy medycznej i opieki zdrowotnej w Polsce oraz polskie normy sanitarno-epidemiologiczne.

Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna asystuje przy zabiegach i przygotowuje stanowisko pracy dla dentysty, również samodzielnie przeprowadza zabiegi profilaktyczne, ale pod nadzorem i ze zlecenia lekarza stomatologa. Po ukończeniu nauki uzyskuje się kwalifikację wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia (MED.02).

Technik masażysta

Technik masażysta wykonuje różnego rodzaju masaże, w tym sportowe. Po ukończeniu nauki uzyskuje się kwalifikację świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10) oraz certyfikaty: stosowanie manualnego drenażu limfatycznego w sporcie oraz terapeutyczne działanie masażu, kinezyterapii fizykoterapii.

Terapeuta zajęciowy

Terapeuta zajęciowy to osoba prowadząca zajęcia z osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi intelektualnie. Wykonuje z nimi odpowiednie ćwiczenia, aby jak najlepiej mogły funkcjonować w społeczeństwie. Po ukończeniu kierunku uzyskuje się kwalifikację świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej (MED.13).

Więcej informacji na temat nauki w szkole medycznej znajdziesz na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz