Relaks przy fajce

Delikatna muzyka pieści uszy, oczy sycą się widokiem gęstego dymu, a w nozdrza trafiają orientalne aromaty. Nic dziwnego, że takie pobudzenie zmysłów zdobywa coraz większe rzesze zwolenników.

Trochę historii

Palenie shishy zwyczajowo kojarzymy z krajami arabskimi, jednak jej prawdziwe korzenie sięgają półwyspu indyjskiego. To właśnie tam odnaleziono pierwsze udokumentowane wzmianki na jej temat. Datowane są one na połowę XVI wieku, choć nie brakuje historyków uważających, że w rzeczywistości shisha jest starsza o dobre kilkaset lat. Co ciekawe, tytoń dotarł do Indii niemal 100 lat później, należy więc uznać, że wcześniej była używana przez Hindusów do palenia opium oraz marihuany. Ten sposób użytkowania cieszy się nadal dużą popularnością w krajach, w których tego typu używki są legalne.

Fajki  wodne charakteryzuje się prostą, choć starannie przemyślaną budową. Ich największym elementem jest zbiornik na wodę. Wychodzi z niego wąż zakończony ustnikiem, natomiast powyżej znajduje się cybuch przeznaczony do umieszczania tytoniu. Palenie shishy to prawdziwy rytuał wart celebrowania. Po nałożeniu tytoniu zostaje on przykryty sitkiem, na którym umieszczamy specjalny węgiel do sziszy. Warto zadbać o jego staranne rozżarzenie. Kiedy osiągnie właściwą temperaturę, możemy się zaciągnąć, korzystając ze wspomnianego wężyka z ustnikiem. Wymuszony w ten sposób obieg powietrza przepływa najpierw przez żar, aby następnie ogrzać znajdujący się niżej tytoń. Pod wpływem temperatury uwalniane są aromatyczne związki, a powstały dym wędruje w dół, przechodząc przez dzban z wodą. Ten proces skutkuje ochłodzeniem dymu oraz daje efekt swoistej filtracji.

Moc wrażeń

Doznanie wynikające z opisanych zabiegów jest całkowicie inne od tego, który znają palacze papierosów. Przede wszystkim oziębiony dym nie powoduje przykrego uczucia gryzienia. Również zapach jest dużo intensywniejszy oraz przyjemniejszy od papierosowego. Dzieje się tak, ponieważ tytoń nie podlega typowemu procesowi spalania. Jest on podgrzewany do temperatury inicjującej procesy uwalniania frakcji eterycznych. Na rynku występują zarówno lekkie tytonie owocowe, jak i ciężkie, o orientalnych nutach.

Osiągnięcie pełnej satysfakcji jest możliwe przy użyciu dobrych jakościowo produktów. Znaczenie ma zarówno konstrukcja samej fajki, klasa tytoniu, jak i użyty węgiel do sziszy. Powinien on rozpalać się równomiernie, długo utrzymywać żar, a przede wszystkim nie wydzielać zbędnych zapachów czy też szkodliwych substancji. Warto skorzystać z oferty specjalistycznych sklepów, w których oprócz niezbędnych akcesoriów otrzymamy także cenne porady.

 

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz