Program PIT dla każdego

W ciągu kilku najbliższych miesięcy większość z nas przystąpi do pracy nad rocznymi deklaracjami podatkowymi. Kto powinien rozważyć program PIT jako narzędzie do przygotowania swojego zeznania? Jakimi zaletami oraz wadami charakteryzuje się program PIT 2017? Czy warto porzucić tradycyjną formę rozliczania podatku na papierowych formularzach i skorzystać z możliwości, jakie oferuje portal podatkowy? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania.

Dla podatników przywiązanych do tradycyjnej formy rozliczania podatku dochodowego, PIT 2017 program wciąż stanowić może, przynajmniej początkowo, pewne wyzwanie. Najczęściej na obawy wzbudzane przez program do rozliczania PIT narażeni będą ci podatnicy, dla których komputer wciąż nie jest narzędziem codziennego użytku. W związku z tym nie ufają oni całkowicie możliwości załatwienia sprawy tak ważnej, jak rozliczenie podatkowe za pomocą Internetu. Niewątpliwie taka postawa wciąż powstrzymuje znaczną grupę polskich podatników (szczególnie ze starszego pokolenia) od korzystania z udogodnień zapewnianych przez najnowszą aplikację PIT 2018 program. Być może ci z nas, dla których program PIT online stał się zwyczajnym elementem rocznego rozliczenia podatkowego powinni przejąć na siebie obowiązek edukowania osób przywiązanych do tradycyjnych metod komunikacji z urzędem skarbowym? Prawdopodobnie wielu z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu takie osoby — z danych szacunkowych wynika, iż kilkadziesiąt procent podatników w Rzeczypospolitej Polskiej wciąż składa deklaracje PIT w postaci papierowych formularzy. Jak zachęcić takich „niechętnych” informatyzacji życia podatkowego podatników? Zapewne nie ma na to jednej recepty i poza oczywistymi argumentami przemawiającymi za oprogramowaniem program PIT, konieczne mogą być niemałe umiejętności społeczne, jednak przecież wszyscy zgodzimy się, że cyfrowy PIT lub portal podatnika zdecydowanie „ułatwia życie”. Oczywiście w tych okolicznościach musi pojawić się pytanie o to, czy darmowy program PIT 2018 jest narzędziem dla każdego. Biorąc pod uwagę najnowsze, tegoroczne wersje oprogramowania (znakomitym przykładem może być PITax) trzeba zdecydowanie odpowiedzieć twierdząco.

Praktycznie każde dostępne aktualnie narzędzie podatkowe określane zazwyczaj jako program PIT, czy też jako serwis portal podatkowy jest już obecnie dopracowane do tego stopnia, iż nawet absolutnie niedoświadczony podatnik błyskawicznie poradzi sobie z rozliczeniem podatkowym — wystarczy znajomość podstawowej obsługi komputera. Co prawda wciąż należy wspomnieć o tym, że wygoda pracy z daną aplikacją podatkową w dużym stopniu wynika z osobistych preferencji – dlatego warto wypróbować kilka różnych programów i zdecydować się na ten, który wydaje się najbardziej intuicyjny w użyciu – jednak nawet podstawowa funkcjonalność jaką oferuje program do rozliczania PIT stanowi ogromny krok w stosunku do tradycyjnego sposobu przygotowania deklaracji. Należy też zwrócić uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem, ponieważ nie wszyscy producenci oprogramowania podatkowego stosują się do najnowszych zaleceń związanych np. z zastosowaną platformą programistyczną (PITax.pl pozostaje w tym obszarze bez zarzutu). Jeśli idzie o zgodność oprogramowania z najnowszymi zmianami prawa podatkowego, to nie powinniśmy mieć żadnych obaw – doświadczenie wskazuje, że nowelizacje implementowane są prawidłowo i na czas.

Dla osoby dopiero rozpoczynającej przygodę z elektronicznymi narzędziami do rozliczania podatku dochodowego prawdopodobnie najbardziej efektowną funkcją, jaką zapewnia każdy dostępny na naszym rynku program PIT, będzie całkowita automatyzacja obliczeń. Z jednej strony daje to możliwość uwolnienia się od koniecznego wcześniej w pracy nad zeznaniem kalkulatora, z drugiej gwarantuje bezbłędność wyników rachunków podatkowych – oczywiście przy założeniu, że dane zostały prawidłowo wprowadzone.

Jednak najbardziej godną polecenia osobie początkującej z rozliczeniami cyfrowymi funkcją, jaką dysponuje PIT 2018 program, jest tzw. kreator deklaracji podatkowej. To właśnie kreator sprawia, że cyfrowy PIT jest narzędziem podatkowym dla każdego podatnika. Chodzi o specjalny tryb pracy aplikacji podatkowej, w którym nawet osoba całkowicie niewtajemniczona w procedurę przygotowania zeznania będzie w stanie bez najmniejszych problemów przejść wszystkie kolejne etapy deklaracji, a następnie przesłać wynik swojej pracy do właściwego urzędu. W czasie pracy kreatora program PIT 2017 komunikuje się użytkownikiem za pomocą serii prostych pytań i na ich podstawie sugeruje kolejne posunięcia w ramach deklaracji. Jednocześnie wszelkie dane wprowadzane do programu przez podatnika są monitorowane ze względu możliwe błędy i nieścisłości. Jeśli popełniliśmy ewidentny błąd, zostaniemy zmuszeni do poprawy. Jeśli nie rozliczyliśmy ulgi, do której mamy prawo zostaniemy do tego zachęceni. Jeśli zapomnieliśmy o wpisaniu naszych danych, program przypomni o konieczności uzupełnienia wymaganych informacji.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz