Powrót za kierownicę w aspekcie wsparcia ze strony partnera.

​Powrót za kierownicę - jak pomóc partnerowi w przełamaniu strachu? Zdany egzamin na prawko to dopiero połowa sukcesu. Posiadanie tego papierka nie świadczy bowiem o wysokim poziomie umiejętności. Nie zawsze również oznacza to, że czujemy się dobrze za kółkiem - zwłaszcza jeżeli mamy za sobą długą przerwę w prowadzeniu samochodu. Życie pisze różne scenariusze. Pytanie jednak, jak skutecznie poradzić sobie ze strachem, jeżeli nie dotyczy on bezpośrednio nas? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak wesprzeć partnera w powrocie do jazdy autem.

Z czego wynika strach przed powrotem za kierownicę?

Z przeprowadzonych kilka lat temu przez LeasePlan Polska badań wynika, że kobiety siadają za kółko prawie tak chętnie, jak sami mężczyźni. Zdarza się jednak że wspólna nauka jazdy kończy się nieporozumieniem pomiędzy nimi. Dlaczego? Jest tak niestety ponieważ wielu z nas nie potrafi powstrzymać się przed komentarzami odnośnie umiejętności jazdy kierowcy. Wspomniane badania dowodzą, że równie krytyczni względem siebie są zarówno kobiety, jak i panowie. Do karcenia swojego męża w trakcie jazdy przyznaje się nawet 44% kobiet. W przypadku panów wygląda to bardzo podobnie. Wynika więc z tego, że lęk przed powrotem do jazdy autem po długiej przerwie często wywołany jest strachem przed krytyką ze strony drugiej osoby. Na tym jednak jeszcze nie koniec.

Skąd się bierze strach przed jazdą samochodem?

Bardzo często lęki przed powrotem na jezdnię są wynikiem traumy, z jaką kierowca miał kiedyś do czynienia. Wypadek samochodowy lub inna trudna sytuacja na drodze mogła spowodować tę traumę, która stała się powodem powstrzymania się przed dalszą jazdą samochodem. Równie częstą przyczyną rezygnacji z jazdy są osobiste wybory w życiu – co można zaobserwować zwłaszcza na przykładzie pań, które ze względu na dzieci zajęły się domem.
Wbrew pozorom również obawy te objawiają się u osób, które ze wsi przeprowadziły się do dużego miasta. Ogromna ilość rond, tramwajów, świateł potrafi przytłoczyć nawet kierowców, którzy nigdy wcześniej nie mieli problemu z jazdą. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za całkowitą rezygnacją z tego środka transportu jest także komunikacja docierająca w każdy zakątek miasta. Kiedy jednak po latach wraca się do jazdy własnym pojazdem wtedy pojawia się problem. Jak więc temu zaradzić?

Jak skutecznie pomóc partnerowi w powrocie za kierownicę?

Problemy z powrotem za kółko mogą towarzyszyć obu partnerom. Wbrew pozorom jednak to ONI znoszą to gorzej. Dlaczego? Jest tak z powodu tego, że ciąży na nich presja społeczna. Z reguły to panowie są uważani za stworzonych do tego, by być znakomitym kierowcą. Niestety jednak nie zawsze tak jest w rzeczywistości. W efekcie więc, jeżeli coś im nie wychodzi, bardzo to przeżywają. Nie powodzenia na drodze źle znoszą także kobiety. Zwłaszcza te z nich, które dążą do osiągnięcia perfekcji. Na jezdni nie zawsze jednak musimy im to wychodzić. Jak więc skutecznie pomóc swojemu partnerowi? Przede wszystkim należy zacząć od wyeliminowania pewnych nawyków w stosunku do osoby, który ma problemy z jazdą samochodem.

Brak wiary w siebie.

Brak wiary w siebie bardzo często spowodowany jest małym wsparciem ze strony partnera. W połączeniu z kąśliwymi komentarzami ze strony pasażera, który siedzi obok powoduje to ogromny stres w trakcie prowadzenia samochodu. Dlatego tak ważne jest okazanie wsparcia osobie, która nie czuje się pewnie za kołem kierownicy.

Zła atmosfera w pojeździe

Wulgarne dogryzki czy niemiłe docinki często są także powodem stresu, który ma negatywny wpływ na kierowcę i jego styl jazdy. Dlatego też, jeżeli chcesz pomóc swojemu partnerowi w przełamaniu tej bariery to powstrzymaj się przed komentowaniem I zadbaj o miłą atmosferę w trakcie jazdy albo zostań w domu.

Jazdy doszkalające - nauka jazdy z instruktorem

W przypadku, gdy Twój partner dalej nie czuje się dobrze w trakcie jazdy zrób mu bądź jej niespodziankę i wykup jazdy dodatkowe. Poszukiwania te są bardzo proste, wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę bezpośrednio powiązaną z miastem w którym mieszkacie np. jazdy doszkalające Poznań. Taka nauka jazdy z profesjonalnym instruktorem w tej dziedzinie pomoże znacznie bardziej niż próbowanie na siłę samemu. Szkoła jazdy pomoże bliskiej Ci osobie wyeliminować złe nawyki pojawiające się podczas jazdy samochodem, dzięki czemu Twój partner szybciej pokona swoje lęki i wzmocni swoje umiejętności.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz