Organizacja pogrzebu

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko ból który ciężko opisać, ale także formalności oraz organizacja pogrzebu. Organizacja pogrzebu nie jest rzeczą tanią, to wydatek, który wiąże się przede wszystkim z kupnem trumny, miejsca na cmentarzu i organizacją stypy. Pogrzeb w Krakowie, tak jak w innych dużych miastach jest większy niż w mniejszych miejscowościach. Ceny trumny zaczynają się od 2 tysięcy złotych wzwyż. Znacznie tańsze są urny, przez co wiele ludzi decyduje się na kremacje bliskiej osoby. Usługi jakie oferuje zakład pogrzebowy (Kraków EPITAFIUM), czyli przygotowanie oraz transport zwłok na cmentarz i sama ceremonia to wydatek w granicach od dwóch do trzech tysięcy. Profesjonalne zakłady pogrzebowe w Krakowie działają przez całą dobę, dysponują własnym transportem i własną chłodnią. Wybieramy tam trumnę jaka nas interesuje, kwiaty, jest także możliwość ubrania zmarłego. Zakłady pogrzebowe często mają w ofercie oprawę muzyczną, oraz takie udogodnienia jak meleksy do transportu żałobników. Kolejnym wydatkiem z którym należy się liczyć to miejsce na cmentarzu. Na nekropoliach komunalnych w Krakowie obowiązuje taki sam cennik, w który wchodzi jednorazowa opłata gwarantująca nienaruszalność grobu przez 20 lat i wynosi 1 360 złotych. Ale to nie wszystko, do tego dochodzi opłata za użytkowanie gruntu – 7 991 złotych. Sprawa ma się trochę inaczej kiedy bliską osobę chcemy pochować na cmentarzu takim jak Rakowicki, z racji tego że pochowano tam wielu zasłużonych mieszkańców miasta, starając się tam o miejsce należy przystąpić do przetargu, w którym cena wywoławcza to 45 tysięcy złotych.

Koszty pogrzebu to także wynagrodzenie dla księdza za odprawioną uroczystość, jest to ofiara i nie znajdziemy jej w cenniku. Pogrzeb bliskiej osoby to również organizacji stypy, czyli krótkiego przyjęcia organizowanego po pogrzebie przez najbliższych zmarłego ma ona smutny i żałobny charakter. Nie jest to obowiązkowy punkt, ale jeśli się na nią zdecydujemy musimy liczyć się z kosztami od 20 do 60 złotych za osobę. Tutaj cenę dyktują rodzaje dań jakie zamawiamy oraz restauracja, na jaką się decydujemy. Organizacja stypy w restauracji znacznie odciąża rodzinę ale za to jest droższa. Znacznie tańsza będzie stypa organizowana w domu z zamawianym cateringiem.
Jak widać koszty są wysokie dlatego warto starać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek pogrzebowy jest specjalnym świadczeniem społecznym, którego wypłatą zajmuje się przeważnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast w przypadku rolników – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie wypłacane jest wszystkim osobom ubezpieczonym, które pokryły wydatki związane z pogrzebem. Zarówno w przypadku świadczenia wypłacanego z ZUS-u, jak i KRUS wynosi ono 4 tysiące złotych i od kilku lat pozostaje takie samo. O zasiłek mogą starać się nie tylko członkowie rodziny ale wszystkie osoby które poniosły wydatki z tytułu organizacji pogrzebu. Wystarczy mieć to udokumentowane w postaci rachunków lub faktur.
Trzeba pamiętać że zasiłek nie pokryje w całości wydatków ale znacznie odciążą finansowo.

Materiał partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz