Ogrzewanie podłogowe — elektryczne, tanie i bezpieczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to sprawdzone przez inżynierów i użytkowników rozwiązanie, które służy do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Zamontowane w podłodze maty, folie lub przewody grzejne rozgrzewają się dzięki zasilaniu prądem elektrycznym i przekazują ciepło do pomieszczenia. Sprawdź, dlaczego ich montaż jest prosty i opłacalny. 

Walory ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne z pewnością jest lepsze od kaloryferów i rur rozprowadzających ciepłą wodę, jeśli bierzemy pod uwagę ich funkcjonalność, praktyczność, a także efektywność. System ogrzewania podłogowego składa się z mat, folii lub kabli grzewczych montowanych pod posadzką. Przed zakupem takich urządzeń warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze zestaw ogrzewania do gabarytów pomieszczenia oraz do samego typu podłogi. Inne bowiem maty montuje się pod deską drewnianą, panelami laminowanymi, a inne pod posadzką z kamienia, gresu czy terakoty. 

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu łatwiej możesz zaprojektować wystrój wnętrza. Ponieważ nie trzeba montować tradycyjnych kaloryferów, mieszkanie czy biuro wygląda elegancko, nowocześnie, jest bardziej ustawne. Nie trzeba miejsca pod oknami albo na ścianie rezerwować dla mało estetycznego grzejnika. 

Tym, co ułatwia życie właścicielom mieszkania z ogrzewaniem podłogowym, jest możliwość precyzyjnej regulacji temperatury. Regulator, estetyczny i dyskretny, instaluje się na ścianie, dzięki czemu każdy domownik ma też łatwy i szybki dostęp do termostatu, a nierzadko może go nawet używać przy pomocy aplikacji.

Ogrzewanie wodne czy maty elektryczne?

Podłogowe ogrzewanie znane jest od dawna i stosowane w wielu mieszkaniach, domach i biurach. Cenione jest za ekonomiczność i łatwość obsługi. Co więc sprawia, że jest wypierane przez elektryczne ogrzewanie podłogowe nawet w czasach, kiedy prąd nie należy do tanich? 

Przede wszystkim elektryczne ogrzewanie podłogowe łatwiej jest zamontować. W pomieszczeniu, pod płytkami czy panelami, układa się tylko maty grzejne, z czym poradzi sobie nawet osoba bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego i profesjonalnych narzędzi. Natomiast do układania rur w ogrzewaniu wodnym potrzeba już większej precyzji i dokładności oraz bardzo drogich i profesjonalnych narzędzi, aby wszystko prawidłowo działało i nie pojawiły się wycieki.  

Poza tym ogrzewanie elektryczne szybciej ogrzewa pomieszczenie. Zanim woda osiągnie optymalną temperaturę i zacznie podnosić tę we wnętrzu, może minąć kilkadziesiąt minut. W tym czasie mieszkanie ogrzewane matami czy kablami elektrycznymi będzie już przyjemnie ciepłe. A to oznacza nie tylko większy komfort, ale także spore oszczędności. 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe — koszty eksploatacji

Czy w dobie wysokich opłat za prąd w ogóle warto inwestować w elektryczne ogrzewanie podłogowe? Okazuje się, że energooszczędność to kolejna zaleta ogrzewania elektrycznego, bo koszty jego eksploatacji są niskie. Dzieje się tak, ponieważ maty i kable grzejne szybko się nagrzewają i oddają ciepło już po kilku minutach. Oznacza to, że można je bez obaw wyłączyć przed wyjściem z domu do pracy bądź na spacer i włączyć po powrocie. 

Jeśli masz w swoim domu lub mieszkaniu instalację fotowoltaiczną, będziesz ogrzewać dom bez dodatkowych kosztów. Ogrzewanie elektryczne w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi to bardzo opłacalny system, ponieważ prąd z paneli fotowoltaicznych jest w pełni darmowy. Warto też wspomnieć o programie "Mój Prąd 4.0". Został tak przygotowany, że użytkownikom fotowoltaiki bardziej opłaca się zużywanie energii na własne potrzeby, niż oddawanie jej do sieci, by później, kiedy panele mniej prądu produkują, odkupić je od zakładu energetycznego. Idealnym połączeniem będzie więc fotowoltaika z magazynem energii i podłogowe ogrzewanie elektryczne. 

Podsumowanie

Jeśli zdecydujesz się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, będziesz czerpać same korzyści, zwłaszcza jeśli masz instalację fotowoltaiczną lub planujesz ją założyć. Zawsze jednak stawiaj na sprawdzone systemy grzewcze, stworzone i wyprodukowane przez godne zaufania przedsiębiorstwa. Thermoval, polska marka produkująca bardzo różne urządzenia do ogrzewania mieszkań, w tym maty, kable i folie do ogrzewania podłogowego elektrycznego (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/), oferuje gotowe zestawy oraz elementy do ogrzewania biur, mieszkań, domów i budynków użyteczności publicznej.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz