Koniec roku w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

​Listopad i grudzień to zwykle ostatnie prace porządkowe w ogrodzie – ostatnie koszenie trawnika to tylko pierwszy z kroków jakie powinien podjąć każdy ogrodnik, aby zadbać o swoją przestrzeń. Posiadanie przydomowego ogrodu bowiem wiąże się niestety (bądź stety!) z ciężką pracą przed samym końcem sezonu. Jak zatem przygotować swój ogród na okres zimowy?

Zabierz liście z ogrodu

Jeśli jesteśmy pasjonatami drzew owocowych, na pewno posiadamy w swoim ogrodzie co najmniej kilka odmian. W lecie takie drzewka wyglądają przepięknie, a smakiem ich owoców możemy cieszyć się nie tylko w pełni sezonu. Przygotowując pyszne przetwory, słodki smak lata towarzyszy nam bowiem, nawet podczas krótkich dni i długich nocy, które zsyła na nas zimowa pora. 

Jednak kiedy nadejdzie jesień, a liście nabierają złoto czerwony odcień, zaczynają powoli opadać, gromadząc się wielkimi stosami na naszym trawniku. Takie opadłe liście należy bowiem zgrabić i usunąć z ziemi, aby nie leżały przez całą zimę przykryte mokrym śniegiem, gdyż po pierwsze będą skutecznie szpecić zimowy krajobraz za naszym oknem, a co ważniejsze, poprzez gnicie może wytworzyć się tak zwana pleśń śniegowa na naszym trawniku. Należy również usunąć liście, które opadły na Iglaki. Nieusunięte liście bowiem przyczynią się do żółknięcia igieł. Uszkodzeniu mogą również ulec pozostałe rośliny w naszym ogrodzie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatem systematyczne grabienie liści w czasie jesieni. Można użyć do tego celu trwałych i solidnych grabi do liści. Odpowiednie narzędzie bowiem to klucz do czystego i zdrowego ogrodu.

Zadbaj o usunięcie zbędnych gałęzi

Kiedy z drzew opadną liście, a ich łyse gałęzie zaczną kołysać się dziko w rytm jesiennych podmuchów wiatrów, należy zrobić gruntowną inspekcję drzewek, a następnie solidnym sekatorem nożycowym, bądź w przypadku grubszych konarów, sekatorem teleskopowym, odciąć chore, uszkodzone oraz suche gałęzie. Zadbajmy jednak o to, aby narzędzia ogrodnicze, których będziemy używać były odpowiednio ostre. Idealne będą przykładowo sekatory serii ERGO lub IDEAL marki Cellfast. Zależy nam bowiem, aby cięcie było możliwie jak najczystsze. Zapobiegnie to późniejszemu wytworzeniu się ewentualnych infekcji na roślinie.  

Zdecydowana większość roślin pozostaje w gruncie na cały rok, co za tym idzie będą musiały poradzić sobie z minusowymi temperaturami na dworze oraz z gęstymi opadami śniegu. O ile większość gatunków drzew oraz iglaków poradzi sobie z mrozem, o tyle niektóre rośliny powinniśmy na zimę odpowiednio zabezpieczyć. 

Niektóre gatunki roślin wymagają specjalnych zabiegów

Zwłaszcza rośliny młode, zimozielone oraz wrzosowate są najbardziej wrażliwe na mróz. Stąd trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Przyjmuje się, że najlepszą porą na okrywanie roślin na zimę jest połowa listopada. W tym celu używane są materiały przepuszczalne powietrze. To bardzo ważne, aby pomimo okrycia, roślina miała czym oddychać w zimie. Rośliny możemy zatem okryć takimi materiałami jak:

  • agrowłókniną
  • matą słomianą
  • świerkowymi gałązkami, bądź korą

Jeśli odpowiednio zabezpieczymy nasze rośliny oraz użyjemy w tym celu odpowiednich narzędzi i środków, wtedy nie będziemy musieli obawiać się o ich zdrowie, a w kolejny sezon wejdą w pełni sił. O ile większość roślin ogrodowych może na stałe być w gruncie, tak wyróżniamy również rośliny, których bulwy, cebulki i kłącza nie mogą pozostać w ziemi przez cały rok, gdyż najzwyczajniej w świecie nie przetrwają niskich temperatur. 

Przed nastaniem przymrozków, należy zatem wykopać bulwy oraz zapewnić im odpowiednie warunki, tak aby na wiosnę na powrót móc wkopać je do gruntu. Powinny być przechowywane w miejscu, w którym nie ma dostępu do światła oraz jest dobra cyrkulacja powietrza. Można je przysypać piaskiem bądź trocinami. W takich warunkach bulwy roślin spokojnie są w stanie przetrwać zimę, aby na kolejny sezon zachwycać pięknym kwitnieniem.

Odpowiednie narzędzia ogrodowe przyspieszą pracę

Jesień to zdecydowanie okres wzmożonych prac w naszym ogrodzie. Aby odpowiednio zabezpieczyć trawnik oraz wszystkie rośliny, musimy poświęcić długie godziny z grabiami czy sekatorem w ręku. Jeśli jednak użyjemy w tym celu odpowiednich i solidnych narzędzi Cellfast, nie straszne nam będą żadne przygotowania do zimy, a wszystkie konieczne prace wykonamy w zdecydowanie krótszym czasie z korzyścią dla samych roślin.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz