Jaka kosiarka do trawy spalinowa?

Jeżeli chcemy, aby trawnik na naszej posesji pięknie się prezentował, musimy o niego zadbać. Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych jest jego systematyczne koszenie. Aby przebiegało ono sprawnie, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Jaka kosiarka spalinowa sprawdzi się najlepiej?

Kosiarka spalinowa – dlaczego warto?

Ten model urządzenia sprawdzi się doskonale zwłaszcza w przypadku średnich i dużych ogrodów – powyżej 500 m2, a także na posesjach o zróżnicowanej rzeźbie terenu i w miejscach, gdzie brak dostępu do zasilania wyklucza zastosowanie kosiarki elektrycznej. Mobilność to bowiem jeden z największych atutów modeli spalinowych. Do prawidłowego działania nie potrzebują kabla ani bliskości sieciowego źródła zasilania, co jest konieczne w wariancie elektrycznym.

Wśród zalet kosiarek spalinowych wymienia się również:

 • większy zasięg,
 • większe bezpieczeństwo – brak kabli, w które można się przez nieuwagę zaplątać, a nawet je przeciąć,
 • niezależność od źródeł zasilania,
 • większa moc, przekładająca się na sprawniejszą pracę urządzenia i krótszy czas koszenia,
 • prostotę obsługi.

Oczywiście, rozwiązanie to niepozbawione jest również wad. Wśród niedoskonałości wymienia się przede wszystkim duży ciężar urządzenia oraz to, że emituje spaliny. Co więcej, generuje większe koszty zakupu i eksploatacji w porównaniu z wariantem elektrycznym oraz jest głośniejsze. Pozwala jednak sprawnie skosić trawnik.

Jaka kosiarka do trawy sprawdzi się najlepiej?

Wybierając kosiarkę spalinową, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które przesądzają o jej funkcjonalności. Chodzi tu przede wszystkim o:

 • rodzaj silnika – do wyboru mamy silniki dwusuwowe lub czterosuwowe. Te pierwsze są lżejsze, toteż sprawdzą się zwłaszcza na trudnym terenie. Generują jednak więcej hałasu i spalin, co może być uciążliwe dla mieszkańców. Silniki czterosuwowe są cięższe, ale mniej szkodliwe dla środowiska. Dodatkowo mniej hałasują,
 • moc silnika – wybierając urządzenie o mocy 4-6 KM, zyskujemy pewność, iż poradzi ono sobie w zróżnicowanym terenie,
 • szerokość roboczą – standardowa szerokość robocza mieści się w przedziale 40-50 centymetrów. Większe wartości zarezerwowane są zwykle dla kosiarek-traktorków używanych na dużych posesjach,
 • wysokość koszenia – dobrej jakości urządzenie będzie gwarantować regulację wysokości koszenia, co pozwoli nam jej optymalne dopasowanie do potrzeb,
 • obudowę – powinna być wykonana z trwałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję i szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych,
 • funkcje dodatkowe – część kosiarek spalinowych wyposażona jest w funkcję tak zwanego mulczowania. Polega ono na specjalnym rozdrobnieniu skoszonej trawy, która z powrotem trafia na trawnik, gdzie bardzo szybko się rozkłada, dogłębnie odżywiając rośliny.

Jaka podkaszarka będzie optymalnym wyborem?

Zamiast standardowej kosiarki spalinowej na kółkach, możemy zdecydować się na podkaszarkę. Wybierając ją, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak moc i pojemność silnika. Jeżeli zamierzamy pracować w trudnym terenie kosa spalinowa koniecznie powinna posiadać uchwyt dwuręczny i szelki, dzięki którym jej dźwiganie nie będzie tak uciążliwe.

Warto również sprawdzić rodzaj mechanizmu tnącego. Do prac w ogrodzie w zupełności wystarczy głowica z nylonową żyłką. Na rynku dostępne są jednak także bardziej profesjonalne mechanizmy wyposażone w głowicę z nożami tnącymi lub tarczę tnącą. To, na co się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb i stopnia zaniedbania ogrodu.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz