Jak wybrać papier do drukarki?

Dla osoby, która nie ma zbyt wiele do czynienia z drukowaniem wydawać by się mogło, że w papierze do drukarki nie ma nic nadzwyczajnego. To po prostu białe kartki papieru. Jeśli jednak używasz drukarki w pracy, pewnie masz świadomość, jak wiele rodzajów papieru masz do wyboru. Jakie podstawowe parametry rozróżniają od siebie rodzaje papieru do drukarki? W jaki sposób wybrać ten idealny? Gdzie kupić papier do drukarki?

Format

Najbardziej standardowym formatem papieru do drukarek jest A4. Taki rozmiar papieru nadaje się do większości biurowych drukarek i kserokopiarek. Istnieją jednak również inne formaty papieru, które stosuje się do produkcji papieru fotograficznego czy też papieru do zastosowań specjalnych. Potkać możemy papier o rozmiarze standardowego zdjęcia A6, karty kredytowej, strony A3, A5. Istnieją również papiery wielkoformatowe, do dużych drukarek i ploterów. Oferta jest wiec naprawdę spora, warto jednak wcześniej sprawdzić, czy dany format będzie pasować do używanego modelu drukarki.

Klasa

Przy wyborze papieru do drukarki, bardzo istotna jest również jego klasa. Papierowi przyznaje się klasy, które określają jego jakość. Są one oznaczane literami A,B i C, wśród których często wydzielane są również A+, B+, C+. Klasa A oznacza papier Premium, który posiada najwyższy stopień białości i gwarantuje bardzo dobry zadruk. Jest przeznaczony do dokumentów zewnętrznych. Z kolei klasa B to papier Business, który odznacza się wyższym stopniem białości i bardzo dobrym zadrukiem. Nadaje się do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Wyróżniamy również klasę C, czyli papier Standard, odznaczający się standardowym stopniem białości, przeznaczony do codziennego użytku i dokumentów wewnętrznych.

papier samoprzylepny do drukarki

Gramatura

Warto pamiętać, że jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości papieru jest gramatura, czyli waga metru kwadratowego podana w gramach. Od gramatury zależy grubość kartek, czyli również ich wytrzymałość, a także jakość samego druku. Do użytku wewnętrznego w biurze lub w domu oraz atramentowego druku czarno-białego, wystarczy papier o gramaturze 80 g/m2. Jest to najbardziej standardowa gramatura papieru do drukarki. Istnieją jednak również inne rodzaje gramatur papieru. Do drukowania ofert, wypracowań, korespondencji wychodzącej dobrze jest użyć papieru o większej gramaturze – minimum 90 g/m2. W przypadku druku laserowego w kolorze najlepiej jest użyć papieru o gramaturze minimum 90-120 g/m2. Z kolei do drukowania zdjęć i fotografii należy użyć papieru powlekanego o gramaturze minimum 160 g/m2. Jak wybrać odpowiednią gramaturę papieru? Najpierw należy sprawdzić, czy producent drukarki dopuszcza druk na tego rodzaju kartkach. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że nawet jeśli zakres gramatur papierów ciężkich w przypadku danego modelu urządzenia jest duży, przeważnie kartki trzeba w takim wypadku podawać ręcznie i nie wolno stosować funkcji automatycznego, dwustronnego druku.

Wykończenie

Przeważnie papier do drukarek przeznaczony do codziennego użytku jest niepowlekany. Co to oznacza? Że nie posiadają specjalnej powłoki, która sprawia, że papier jest bardziej wytrzymały oraz mniej przezroczysty. Z kolei papier powlekany specjalną powłoką idealnie odwzorowuje kolory, a także pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu. Nadaje się do drukowania obrazów oraz fotografii. Na rynku dostępny jest również papier wodoodporny, ze specjalną powłoką, która uodparnia zarówno same kartki, jak i druk, na działanie wody. Inną istotną kwestią jest połysk papieru. W ofercie dostępne są papiery matowe, półmatowe, z lekkim połyskiem oraz z wysokim połyskiem. Wybór zależy od tego, jaki pragniesz osiągnąć efekt. Oczywiście kolorowe zdjęcia prezentują się lepiej na papierze z połyskiem.

Gdzie kupić papier do drukarki?

Najbardziej różnorodną ofertę papierów do drukarki znajdziesz w sklepie z artykułami biurowymi. Z pewnością warto zrobić zakupy w sklepie Lobos.pl, który oferuje szeroki wybór papierów do drukarki najwyższej jakości. Dzięki temu, będziesz mógł bez przeszkód wybrać papier, który okaże się idealny dla Twojej drukarki.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz