Intercyza

Koszt intercyzy jest mocno uzależniony od tego co zawiera i ile potrzeba przy niej pracy. Warto jednak wpierw pomyśleć czym jest i co oznacza.

Intercyza

Intercyza jest dość kontrowersyjnym tematem zarówno dla zwykłych ludzi, jak i dla samych prawników. Zdania na jej temat są bardzo podzielone, głównie na:

  • Intercyza to antyteza miłości i znak, że nie powinno się w ogóle żenić
  • Intercyza to oznaka rozwagi i swego rodzaju zabezpieczenie przed falą rozwodów

Oba przykłady zwykle dotyczą dość skrajne typy ludzi, między innymi romantyków i konserwatystów, choć nie trzeba być ani jednym, ani drugim, by wyrobić sobie na ten temat zdanie. Kwestia intercyzy jest jednak tematem kontrowersyjnym, często również między osobami, które chcą się pobrać. Bardzo często, jeśli ów temat wypływa, pary się nie dogadują i rozstają, co jest wynikiem różnic poglądowych i często charakteru.

Gdy chodzi o intercyzę warto jest zadać sobie pytanie, czy intercyza szkodzi związkowi. Otóż według wielu zdecydowanie tak, ponieważ doprowadza do rozpadu wielu par jeszcze przed ślubem. Z drugiej zaś – jeśli do ślubu dojdzie - oznacza to, że para myśli o sobie w sposób poważny i jest to dla nich tylko jeden z punktów na drodze, który trzeba przejść. Czy zabija miłość? Wielu uważa, że tak, choć inni powiedzą, że jeśli nastał rozpad związku, to ten nadszedłby tak czy inaczej z tego, czy innego powodu.

Intercyza, a rozdzielność majątkowa

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów intercyz i każda ma inny koszt:

  • rozszerzająca wspólność ustawową
  • ograniczająca wspólność ustawową
  • wprowadzająca rozdzielność majątkową,
  • wprowadzająca tzw. rozdzielność z wyrównaniem dorobków

Jak więc widać pogląd, że intercyza to coś złego nie do końca jest prawdą. Ma ona za zadanie ustalić pewne fakty, które w razie nieprzewidzianego rozwodu ochronią obie strony. Wtedy żadne nie pozostanie z niczym lub jedna ze stron nie będzie walczyła o odebranie wszystkiego drugiej. Jak to się jednak ma do rozdzielności majątkowej? Otóż rozdzielność majątkowa następuje wtedy, gdy małżonkowie są zgodni co do jej zawarcia. W przypadku braku zgody jednej ze stron konieczne jest wprowadzenie rozdzielności na mocy postanowienia sądowego.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz