Ergonomia w miejscu pracy i przy domowym biurku

Coraz więcej osób wykonuje pracę przy komputerze. Przed monitorem spędzamy od kilku do kilkunastu godzin dziennie. Nic dziwnego, że coraz więcej młodych osób uskarża się na bóle kręgosłupa, pogarszający się wzrok, a nawet na zespół cieśni nadgarstka. By uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i pracować efektywniej, należy zadbać o ergonomię miejsca pracy.

Ergonomiczne biurko i fotel to podstawa wygodnego miejsca pracy

Bez względu na to, czy urządzamy firmowe miejsce pracy po uzgodnieniu budżetu z przełożonym, czy poszukujemy odpowiednich rozwiązań do zastosowania w warunkach domowych, powinniśmy skupić się na ergonomii. Jeszcze jakiś czas temu, biurka, fotele i akcesoria do komputera, które miały zapewnić wygodę, komfort oraz zdrowe warunki pracy, nie należały do przedmiotów estetycznych. Dziś ergonomiczne meble i akcesoria wyróżniają się ciekawym designem i sięganie po nie jest czystą przyjemnością.

Dwa najważniejsze elementy, które będą miały kluczowy wpływ na wygodę miejsca pracy, to:

  1. Biurko – powinno być nie tylko odpowiednio duże. Warto wziąć pod uwagę wybór modelu z regulowaną wysokością blatu, co umożliwi nam pracę przy nim na krześle, a nawet na stojąco.
  2. Fotel – obrotowy fotel biurowy to absolutnie podstawowy element w miejscu pracy przy komputerze. Wybierając egzemplarz dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, by jego oparcie miało ergonomiczny kształt, który wymusi na użytkowniku przybieranie prawidłowej pozycji podczas pracy.

Komputer i akcesoria komputerowe także mogą być ergonomiczne

Praca przy komputerze bywa nużąca, męcząca i niewygodna. Wiele osób garbi się i przybiera nieprawidłową pozycję do pracy. Powodów takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w złych przyzwyczajeniach, jak również w samym sprzęcie i akcesoriach. W ostatnich latach laptopy i ultrabooki cieszą się rosnącą popularnością i coraz więcej osób wybiera te urządzenia do pracy. Tymczasem długotrwała praca na laptopie, bez odpowiedniej podpórki, wymusza bardzo niekorzystną pozycję ciała, a to przekłada się na bóle pleców, a nawet na bóle karku oraz głowy. Wszystko to jest spowodowane konstrukcją laptopa i tym, że jego ekran znajduje się nisko – tuż nad biurkiem, a tymczasem ekran powinniśmy mieć na wysokości twarzy. Rozwiązaniem tej sytuacji może być użytkowanie komputera stacjonarnego albo dokupienie do laptopa odpowiednich akcesoriów i urządzeń peryferyjnych.

  • Zewnętrzna klawiatura do laptopa rozwiąże problem odległości pomiędzy ekranem laptopa i naszym wzrokiem. Laptopa można będzie umieścić na specjalnej podstawce, by jego ekran znajdował się na odpowiedniej wysokości, a korzystanie z niego będzie możliwe przy pomocy zewnętrznej klawiatury komputerowej – szeroki wybór ergonomicznych i wygodnych klawiatur komputerowych można znaleźć w sklepie morele.net.

https://www.morele.net/komputery/klawiatury-i-myszki/klawiatury-komputerowe-18/

  • Podkładka pod mysz z żelową podpórką pod nadgarstek – by chronić nadgarstek przed chronicznym zmęczeniem, łagodzić dolegliwości bólowe i zapobiegać ewentualnym zwyrodnieniom, warto zainwestować w ergonomiczną podkładkę pod mysz z żelową podpórką, która zapewni odpowiednie podparcie dla nadgarstka.
  • Ergonomiczna mysz lub mysz gamingowa – to zaskakujące, jak bardzo wygoda pracy przy komputerze może zależeć od wybrania odpowiedniej myszy. Podstawowe modele myszy komputerowych nie należą do najbardziej komfortowych – dłoń źle na nich leży, brak wyprofilowania daje się we znaki po dłuższym czasie. Rozwiązaniem na miarę potrzeb osoby, która spędza przy komputerze wiele czasu, będzie myszka ergonomiczna lub, co ciekawe, mysz dla graczy. Akcesoria dla graczy są projektowane z ogromną troską o ergonomię oraz komfort długotrwałego użytkowania, gdyż przy grach można spędzać wiele godzin w jednym ciągu, co wymusza stosowanie komfortowych rozwiązań, by uniknąć bólu rąk i kręgosłupa. Myszy dla graczy są nie tylko ergonomiczne i wygodne, ale też bardzo funkcjonalne i precyzyjne, a to przydaje się nie tylko w grach, ale również w pracy. Szeroki wybór myszy dla graczy można znaleźć w sklepie morele.net.

https://www.morele.net/strefa-gracza/sprzet-dla-graczy/myszy-dla-graczy-27/

  • Monitor z regulacją wysokości i kąta nachylenia – monitory komputerowe miewają różnorodne wysokości podstawy i nie zawsze są wygodne w użytkowaniu, a szczególnie wówczas, gdy mają być użytkowane przez osoby o różnym wzroście. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wybór monitora z funkcją regulacji wysokości i kąta nachylenia albo stosowanie podstawy pod monitor (sama podstawa może być dodatkowo wyposażona w regulację wysokości).

Ergonomia w miejscu pracy nie jest zbędnym wymysłem i niepotrzebnym wydatkiem. Ortopedzi i specjaliści od lat biją na alarm – coraz więcej osób w młodym wieku ma spore problemy z kręgosłupem ze względu na wielogodzinną pracę przy komputerze w niezbyt komfortowych warunkach. Rozwiązaniem, które warto stosować we własnej firmie oraz w domowych warunkach, jest dostosowanie miejsca pracy tak, by było ergonomiczne, wygodne i funkcjonalne. Pomocne będą w tym odpowiednie meble, sprzęt komputerowy i akcesoria. Wydatki można rozłożyć w czasie (na przykład kupując co jakiś czas dodatkowe przedmioty), a efektem będzie wygodne stanowisko pracy, co przełoży się na zdrowie, dobre samopoczucie i o wiele lepsze efekty.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz