Redakcja
funner.pl
W Polsce domy tradycyjne, oparte na konstrukcji murowanej są wciąż najchętniej stawianymi budynkami. Przyczyn jest całkiem sporo, poczucie bezpieczeństwa, wysoki stopień akumulacji cieplnej murowanych ścian, a przede wszystkim niskie koszty budowy. Jednak jak wskazują eksperci, to nie do domów w technologii tradycyjnej będzie należała przyszłość. Przyszłość to domy pasywne.
Domy pasywne – termin brzmiący nieco tajemniczo, oznacza technologię budowy domów, która charakteryzuje się bardzo dobrymi izolacjami ścian, oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii pozwalającymi na zmniejszenie do minimum zapotrzebowania na energię podczas jego użytkowania. Założenie budowy domów pasywnych zakłada więc zmniejszenie dodatkowych źródeł ogrzewania do minimum, a nawet wyeliminowanie takich źródeł. Ma to się odbywać poprzez zminimalizowanie strat ciepła. Dom pasywny w eksploatacji ma być bardzo tani. Zapotrzebowanie na ciepło to zaledwie 15kWh/m². Tyle energii uzyskuje się poprzez spalenie zaledwie 2,3 kg węgla. To przy dziesięciokrotnie większym zapotrzebowaniu na energię w zwykłym domu jest warte zachodu. W domu pasywnym nie używa się tradycyjnych źródeł energii. Zamiast tradycyjnego pieca węglowego czy też gazowego jako źródło ciepła w domu pasywnym używane są rekuperatory, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Ogrzewanie bowiem nie polega na typowym ogrzewaniu powietrza, ale na jego dogrzewaniu. Jest to możliwe, gdyż ściany domu pasywnego są doskonale izolowane, więc jego przenikalność cieplna jest na bardzo niskim poziomie. Niskie koszty ogrzewania domu, to nie jedyne zalety takiego domu - wypowiada się expert z portalu https://bud4you.eu/ Domy pasywne to również doskonały komfort mieszkania. Jak twierdzą specjaliści, to domy w których mieszkańcom nie będzie nigdy zimno, ani za ciepło. Temperatura w domu pasywnym utrzymuje się na jednakowym poziomie przez cały rok. Dzieje się tak między innymi dzięki rekuperacji. Również na stałym poziomie jest wilgoć, nie trzeba tak naprawdę otwierać okien, a świeże powietrze jest dostarczane z zewnątrz przez rekuperator. Wydaje się, że domy pasywne są wręcz wymarzone i powinny powstawać jak grzyby po deszczu. Jednak tak nie jest, dlaczego?
Patrząc na dane techniczne, które charakteryzują domy pasywne, można powiedzieć, że to domy wręcz idealne. Koszt utrzymania domu, a właściwie jego ogrzewania przy zastosowaniu proekologicznych urządzeń jest niewiarygodnie niski, przy wysokim komforcie mieszkania. Jednak nie są to domy pozbawione wad. Największą wadą domów pasywnych jest koszt budowy. Niestety dom pasywny już na etapie budowy jest od 35 procent wyższy niż w przypadku domu stawianego w technologii tradycyjnej. Trzeba pamiętać, że takich domów nie postawi się systemem gospodarczym tak bardzo popularnym w naszym kraju. Aby dom pasywny spełniał swoje zadania musi być wykonany przez specjalistów, by spełnić restrykcyjne wymagania. Kolejne wysokie koszty są generowane przez urządzenia służące do dogrzewania domu. Zarówno rekuperatory jak i pompy ciepła, które są rekomendowane do ogrzewania domu pasywnego nie są tanie. Trzeba jednak pamiętać, że koszt budowy oraz urządzeń według specjalistów zwraca się już po 15 latach.
Miłośnicy pięknych klasycznych domów – dworków raczej do domu pasywnego się nie wprowadzą. Niestety technologia wymusza dość proste kształty z pominięciem ozdobników balkonów, czy też tarasów. Proste bryły domu pasywnego mogą więc odstraszać potencjalnych chętnych na jego budowę. Każdy chce przecież mieszkać w ładnym, a nie tylko w funkcjonalnym domu.
Jak wypowiadają się specjaliści, z uwagi na wyczerpujące się zasoby surowców energetycznych, domy pasywne są przyszłością. To co się wydaje na chwilę obecną największą wadą – koszt budowy i montażu urządzeń bardzo szybko przynosi wymierne efekty w postaci bardzo niskich kosztów utrzymania. Co do designu, no cóż gusta ludzi się szybko zmieniają i już niedługo futurystyczne kształty domów pasywnych będą w modzie?
Domy szkieletowe (kanadyjskie).
.
Materiał zewnętrzny
funner.pl
Informacje z pierwszej ręki
Publikujemy wiele ciekawych artykułów związanych z show biznesem, modą, muzyką czy zdrowym stylem życia
Bądź z nami na bieżąco
E-mail: edytor@funner.pl