Dofinansowanie do aparatów słuchowych NFZ - co zmieniło się w 2023 roku?

​Od 1 stycznia obowiązują nowe stawki dotyczące dofinansowania aparatów słuchowych przez NFZ. Sprawdź, co się zmieniło i kto może zyskać na nowych regulacjach.

Nowe limity dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych w 2023 roku

27 października 2022 roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, które zmieniło dotychczas obowiązujące rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wprowadza ono zmienione zasady refundacji aparatów słuchowych - tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. 

Zwiększono między innymi limity dofinansowań do zakupu aparatu słuchowego.

Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, oraz posiadają ubytek słuchu przekraczający 30db mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 3.000 złotych za pojedynczy aparat słuchowy (6.000 złotych w przypadku dwóch aparatów). Dofinansowanie to nie przewiduje wkładu własnego. Dotychczasowe limity zostały więc podniesione o 1.000 zł na pojedynczy aparat oparty o przewodnictwo powietrzne, i o 1.200 zł na aparat oparty o przewodnictwo kostne. Dofinansowanie to przysługuje raz na 3 lata.

Osoby powyżej 26 roku życia, które doświadczają ubytku słuchu przekraczającego 40db także mogą starać się o dofinansowanie. Dopłata w ich przypadku wynosi 1.500 złotych w przypadku aparatu opartego o przewodnictwo powietrzne (wzrost dofinansowania o 500 złotych), a także 3.000 złotych w przypadku aparatu na przewodnictwo kostne (wzrost dofinansowania o 1.200 złotych). Osoby powyżej 26 roku zobowiązane są do wniesienia wkładu własnego w wysokości 30% wartości urządzenia. Dofinansowanie przysługuje im z kolei raz na 5 lat.

Zlecenie na aparat słuchowy może zostać wystawione między innymi przez otolaryngologa i otolaryngologa dziecięcego, jak również foniatrę, czy audiologa.

Co oznaczają zmiany dla pacjentów? 

Nowe limity dofinansowania do zakupu aparatu słuchowego są, rzecz jasna, dobrą wiadomością dla pacjentów. Dodatkowe środki oznaczają bowiem możliwość zakupu lepszej jakości aparatu słuchowego, co zdecydowanie przełoży się na jakość słyszenia. Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla osób najuboższych, które do tej pory mogły pozwolić sobie co najwyżej na najtańsze modele aparatów słuchowych. Oczywiście, zwiększone dofinansowanie oznacza także siłą rzeczy dla pacjenta znacznie większe oszczędności.

Od kiedy skorzystać można z nowych zasad dofinansowania?

Limity obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Oznacza to, że już teraz osoby zmagające się z problemami ze słuchem, które objęte są taką refundacją, mogą skorzystać ze znacznie większej kwoty dofinansowania na zakup aparatu słuchowego. Warto w tym miejscu dodać, że NIE zmieniła się wysokość dofinansowania na wkładkę uszną. Wynosi ona nadal 60 złotych i przysługuje w przypadku wymogu jej używania, zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz