Dlaczego zabezpieczenie wykopu jest tak ważne?

Na budowie, w czasie remontu, albo wymiany instalacji bardzo często może być konieczne wykonanie wykopu. Czasem może być on dość płytki, ale niejednokrotnie konieczne będzie stworzenie wykopu nawet kilkumetrowej głębokości. W zależności od właściwości gruntu, w jakim wykonywany jest dany wykop konieczne jest zastosowanie konkretnych zabezpieczeń, aby zapewnić pracującym w nich wykopach pełnię bezpieczeństwa. Do tego właśnie celu stosuje się odpowiednie systemy szalunków.

Zabezpieczenie wykopu to konieczność, ze względu przede wszystkim na bezpieczeństwo pracowników, którzy będą w nim pracować. Często również ważne jest bezpieczeństwo wykonywanych prac, choć oczywiście życie ludzkie jest tu kwestią priorytetową. Jak się okazuje i jak pokazuje ewidencja różnego rodzaju wypadków, nawet pozornie niezbyt głębokie wykopy w razie osunięcia się ziemi mogą stanowić poważnie niebezpieczeństwo. Zasadniczo też praca w wykopach uznawana jest za pracę niebezpieczną. Dlatego właśnie całkowicie i bezdyskusyjne jest konieczne zabezpieczenie wykopu odpowiednimi szalunkami.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy wykop wymaga dokładnie takich samych zabezpieczeń. Wykopy płytkie, lub nawet nieco głębsze, ale wykonane w bardzo stabilnym gruncie wymagają najczęściej tylko zabezpieczeń krawędziowych, przy czym głębsze partie pozostają niezabezpieczone. Oczywiście trzeba pamiętać, że stabilności gruntu nigdy nie można oceniać „na oko”, ale wykonuje się do tego specjalistyczne badania geologiczne. Współczesne budownictwo nie mogłoby się jednak obejść od wykopów o wiele głębszych, znacznie przekraczających wzrost przeciętnego człowieka. W takich wykopach również często pracują ludzie, dodatkowo wykonując dość ciężkie i potencjalnie zagrażające stabilności okolicznego gruntu prace. W takich wypadkach stosuje się szalunki pełne, które zapewniają pełne bezpieczeństwo na całej głębokości wykopu.

Zabezpieczenie wykopu szalunkami – tradycyjne i nowoczesne rozwiązaniach

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest oczywiście wykonanie szalunków całkowicie z drewna. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wiele wad. Przede wszystkim drewno nie jest odporne na wilgoć i może butwieć, co grozi osunięciem wykopu. Współcześnie często stosuje się systemy szalunków wykonane ze stali. Jest to rozwiązanie gwarantujące całkowite bezpieczeństwo i możliwe do zastosowania w wykopach dowolnej głębokości. Jego wadą jest jednak ogromny ciężar elementów systemu. Zdecydowanie najbardziej optymalnym rozwiązaniem są szalunki aluminiowe, które pozwalają na tworzenie względnie lekkich, a jednocześnie całkowicie bezpiecznych systemów, możliwych do zastosowania w każdych wykopach.

Problematyczna wydaje się jedynie cena, zwłaszcza jeżeli prace wykonywane są przez prywatnych inwestorów i szalunki nie będą więcej wykorzystywane. Przy rozwiązaniu, jakim są tego rodzaju szalunki wynajem wydaje się więc najsensowniejszą opcją. W ofercie firmy Titan Polska znaleźć można systemy szalunków aluminiowych przeznaczonych do każdego rodzaju wykopów.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz