Czy warto otworzyć własny warsztat samochodowy?

Z każdym kolejnym rokiem na całym świecie rośnie liczba posiadaczy samochodów. Stały się nieodłączną częścią naszego życia, skutecznie wypierając pozostałe formy transportu. Oznacza to, że prowadzenie własnego warsztatu wciąż jest wysoce opłacalne. Jak wiele wysiłku wymaga otworzenie takiego biznesu i kiedy jest to gra warta świeczki?

Wiele osób przyznaje, że posiadanie auta wiąże się ze sporymi wydatkami. Sam zakup odpowiedniego modelu wymaga poświęcenia większej sumy, a w połączeniu z innymi, dodatkowymi kosztami sprawia, że samochód staje się czymś w rodzaju „skarbonki”. Naprawy zdarzają się nawet w najnowszych modelach, jednak większość pojazdów, które widzimy na polskich ulicach, ma więcej niż 10 lat. Nic więc dziwnego, że mechanika samochodowa to jeden z najprężniej rozwijających się rynków w sektorze usług. Z tych powodów otworzenie własnego warsztatu wydaje się wysoce kuszącą perspektywą. Mimo to, w dużych miastach i średnich miasteczkach utrzymują się tylko najlepsi, ponieważ konkurencja (tak jak liczba aut na drogach) stale rośnie.

Właściciel warsztatu samochodowego nie musi mieć ukończonego specjalistycznego kursu czy studiów. Prawo nie wymaga też posiadania żadnego pozwolenia, odpowiednich uprawnień czy licencji. Wystarczy zarejestrować swoją działalność w urzędzie miasta lub gminy. Można prowadzić ją pod każdą formą, z wyjątkiem spółki partnerskiej. Skoro kursy i uprawnienia nie mają znaczenia, największą rolę odgrywają pieniądze. Aby utworzyć warsztat, musimy posiadać wyspecjalizowaną infrastrukturę techniczną: maszyny, narzędzia, urządzenia i pomieszczenia. O niezbędne wyposażenie musimy zadbać już na samym początku.

Warsztat samochodowy to przede wszystkim inwestycja

W warsztacie muszą znaleźć się między innymi podnośniki, mierniki, urządzenia do geometrii, prasy hydrauliczne, standardowe narzędzia, takie jak komplety kluczy, czy ściągacze. Ilość potrzebnych elementów wyposażenia jest zależna od tego, jaki zakres usług zamierzamy oferować swoim klientom. Najlepiej szukać dobrych jakościowo, specjalistycznych modeli ze średniej i wyższej półki cenowej. Wiele takich produktów znajdziesz w narzędziowym sklepie internetowym Gekopolska.pl. Jakość narzędzi i sprzętu nie może być kiepska. W profesjonalnym warsztacie trzeba celować w to, co trwałe, skuteczne i bezpieczne.

Od właścicieli warsztatów wymaga się również posiadania kasy fiskalnej. Jeśli chodzi o budynek, w którym będziemy wykonywać swoje usługi, według prawa możemy prowadzić interes nawet we własnym garażu. Oczywiście pod warunkiem, że spełni wszystkie wymogi techniczne, zgodne z przepisami BHP, czyli będzie posiadać odpowiednie oświetlenie, wentylację, oraz antypoślizgową podłogę. Jak widać, otworzenie warsztatu nie stanowi dużego problemu. Mimo wszystko jest to duża inwestycja, która zwróci się tylko wtedy, gdy klienci będą faktycznie zadowoleni z naszych usług. Dlatego, zanim zdecydujemy się przeznaczyć środki finansowe na ten rodzaj działalności, upewnijmy się, że stać nas na posiadanie wysokiej jakości sprzętu i na zatrudnienie doświadczonych fachowców.

 

Materiał zewnętrzny, fotolia.com, 180370190 | Autor: Minerva Studio

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz