Co powinnaś wiedzieć przed wyjazdem?

Kiedy podejmujesz się wyjazdu za granicę do pracy, kiedy jest to opieka osób starszych, doskonale wiesz że do twoich codziennych obowiązków będzie należała właściwa opieka nad seniorem oraz troszczenie się o jego stan zdrowia. Do zadań opiekunki nie należy zatem tylko sprzątanie, gotowanie, spędzanie wolnego czasu z seniorem czy podawanie mu stałych leków, ale również właściwe zastosowanie zdrowej i zbilansowanej diety.

Starsze osoby mają już zupełnie innych układ pokarmowy, ich trawienie przebiega wolniej, a niektórych pokarmów wcale nie trawią. Dlatego opiekunka osób starszych musi znać podstawowe potrzeby pokarmowe swoich podopiecznych, ustalić z rodziną właściwą dietę i sztywno trzymać się harmonogramu żywienia. Trzeba wyeliminować wszystkie ciężkostrawne pokarmy, a zamienić je zbilansowaną dietą lekkostrawną, gdzie głównymi składnikami będą owoce i warzywa, które jak wiadomo zawierają dużo witamin i minerałów.

Dostosuj dietę dla seniora

Opiekunki w Niemczech wiedzą o swoich podopiecznych naprawdę wiele, nawet jeżeli przyjeżdżają do nich po raz pierwszy, mają już jakiś wgląd w choroby i ogólny stan zdrowia seniora bądź seniorki, a co za tym idzie wiedzą jaką dietę zastosować. Dodatkowo trzeba pamiętać, że seniorzy mogą wykazywać się brakiem apetytu i niechęcią do jedzenia bądź borykać się z codziennymi zaparciami. Dlatego ustalając dietę, należy zwracać uwagę nie tylko na bogactwo minerałów i witamin, ale również na przemycanie smakołyków, jakie seniorzy lubią.

Jeżeli opiekunka w Niemczech ma pod swoją opieką jedną seniorkę bądź seniora, dostosowanie diety nie jest tak kłopotliwe, sprawy się komplikują gdy przy ustalaniu jednej diety trzeba wziąć pod uwagę kilka osób. Oczywiście przy poważnych schorzeniach i rygorystycznych zaleceniach lekarskich, musimy sztywno trzymać się diety na przykład dla cukrzyka bądź dla osoby z chorą wątrobą, ale jeżeli ogólny stan zdrowia podopiecznych jest dobry, wystarczy jedna zbilansowana i lekkostrawna dieta, dzięki której ich zdrowie nadal będzie w tak dobrej kondycji.

Co to znaczy zbilansowana dieta?

Zbilansowana dieta, to nic innego jak dostosowanie jakości i ilości posiłków do wieku i stanu zdrowia seniora. Opieka Niemcy nad starszymi osobami nieraz wymaga nowych umiejętności kulinarnych, albowiem nie każde posiłki nadają się dla tej grupy wiekowej. Im lepiej będzie dostosowana dieta do słabszych funkcji układu pokarmowego, tym lepsza będzie kondycja stanu zdrowia seniora bądź seniorki.

Trzeba pamiętać, że zarówno niedożywienie, jak i przesadzenie z posiłkami może być szkodliwe dla seniora. Jeżeli nasza opieka seniora przebiega prawidłowo, skupiamy się na częstych i niewielkich posiłkach, zwykle dieta posiada 4-5 posiłków dziennie, a senior czuje się doskonale i nie narzeka na żadne dolegliwości żołądkowe. Opiekunka osób starszych musi pamiętać, że to do jej obowiązków należy ustalenie regularności i jakości posiłków, w taki sposób, aby były one bogate we wszystkie składniki odżywcze i niezbędne minerały.

Opiekunka osób starszych Niemcy powinna zapoznać się z podstawowymi zasadami żywieniowymi dla seniora, aby wiedzieć, że podstawą diety powinny być rybi, kasza, ryż oraz makarony pełnoziarniste, a w porze podwieczorku nie może zabraknąć owoców i warzyw w takiej postaci, aby przyswajalność witamin i minerałów była najwyższa. Opiekunka do osoby starszej nie musi być wykwalifikowaną kucharką, ani znawczynią zasad żywienia zbiorowego, ale opiekując się jednym bądź dwojgiem seniorów musi zapoznać się szczegółowo z ich potrzebami żywieniowymi i umieć je przenieść do codziennej diety, układając właściwy jadłospis.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz