Budownictwo specjalne w XXI wieku – sprawdź!

Sztuka budownictwa jest obecna w życiu człowieka odkąd on tylko istnieje. Początki budownictwa są oczywiście prymitywne, bowiem nie znano wówczas rozwiniętych technologii jak teraz czy nawet w późnej starożytności. Stawiane wówczas budowle to najczęściej były szałasy. Natomiast jeśli szukalibyśmy bardziej zaawansowanych i skomplikowanych budowli jako przykład możemy podać budowle czy obszary religijne.

Budownictwo specjalne

Prymitywne budownictwo utrzymywało się jeszcze przez długi czas. Dopóki człowiek prowadził koczowniczy tryb życia nie potrzebował on wytrzymałych budowle, które miałyby wytrzymać przez długie lata, a nawet dziesięciolecia. Dla ludzi pierwotnych funkcje budowli pełniły jaskinie, które napotkali podczas swojej wędrówki i, w których chronili oni się przed negatywnymi skutkami pogody. Już u człowieka pierwotnego pojawił się zmysł artystyczny ,który w przyszłości zapewni ludziom wiele wspaniałych oraz pięknych monumentów, które przejdą do historii jako zabytki historyczne oraz kulturowe. Objawem zdolności artystycznych było chociażby zdobienie ścian jaskiń malunkami przedstawiającymi ,zazwyczaj, proste scenki rodzajowe na przykład moment polowania na dzikie zwierzęta. Wydarzenia takie bowiem odgrywały główne skrzypce w życiu człowieka pierwotnego. Po bardzo wielu tysiącach lat człowiek w końcu zauważył plusy osiadłego trybu życia i postanowił, że zasiedli ziemię.

Więcej na: budownictwo specjalne – Titan

W tym momencie istnienia gatunku ludzkiego pojawiła się potrzeba nauki sztuki budownictwa oraz jego doskonalenie, aby móc wznosić coraz to lepsze i bardziej wytrzymalsze budowle. Była to konieczność, aby gatunek ludzki mógł przetrwać i dalej zasiedlać planetę. Budowle w życiu ówczesnego człowieka pełniły rolę nie tylko bezpiecznego miejsca, gdzie można odpocząć, ale i też funkcję przestrzeni gdzie składuje się zapasy żywności oraz surowców. Było to bardzo ważne z powodu drapieżników, które w każdej chwili były gotowe skraść zapasy mięsa ludzi. Innym czynnikiem, który spędzał sen z powiek ludzi było zagrożenie atakiem innego plemienia, które chciało przejąć ziemię rywali lub przejąć ich zapasy. Wówczas potrzebne było budownictwo specjalne, które miałoby na celu ochronę mieszkańców wioski. przykładem takiego budownictwa może być budowa murów obronnych, palisad czy wałów ziemnych, które miały na celu powstrzymanie przeciwnika przed wtargnięciem do osady. Ten rodzaj budownictwa utrzymywał się jeszcze przed tysiące lat, ponieważ był bardzo dobrym sposobem obrony przed przeciwnikiem. Później mury obronne zostały wyparte przez inne, bardziej zaawansowane konstrukcje.

Artykuł zewnętrzny

 

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz