Winyle wracają pod strzechy

Choć koniec analogowego gramofonu odtrąbiono w latach 90., tak naprawdę nigdy nie zniknął z rynku. Przez ostatnie dwie dekady czarna płyta była zarezerwowana dla koneserów i ekscentryków, ale ostatnio zyskuje coraz większe grono zwolenników. Produkcja płyt i gramofonów rośnie, na rynku pojawiają się nowe modele, w tym te naprawdę tanie. Eksperci „Logo” sprawdzili 11 modeli i polecają sprzęt odpowiedni dla początkujących audiofili.

Gramofony znów stają się popularne, bo staromodna czarna płyta oferuje żywy dźwięk. Wprawdzie nie jest on pozbawiony zniekształceń, ale w naszych uszach brzmi znacznie naturalniej niż ten z odtwarzacza cyfrowego. Również oldschoolowy klimat i celebra związana z używaniem sprzętu nie jest bez znaczenia.

Na rynku znów są dostępne dziesiątki modeli gramofonów - od najtańszych piezoelektrycznych (oferują je nawet dyskonty), przez niedrogie, ale godne uwagi urządzenia z wkładką magnetyczną, po warte dziesiątki tysięcy złotych dzieła sztuki z najdroższych materiałów.

Marcin „Kwazar” Cisło, kultowy didżej zaprosił do swego Gagarin Studia dziennikarza muzycznego i aktywistę sceny niezależnej Filipa Kalinowskiego. Tam sprawdzili, jak grają i jakie mają funkcje najtańsze gramofony dostępne na polskim rynku.

Muzyka z płyt winylowych

– Porównaliśmy  11 modeli gramofonów. Sprawdziliśmy, ile warte są tanie urządzenia producentów mniej znanych oraz tych renomowanych, którzy postanowili zawalczyć o klienta nieaudiofilskiego – podsumowuje Łukasz Figielski, redaktor magazynu „Logo”.

W czerwcowym numerze magazynu „Logo” eksperci podpowiadają, jaki model wybrać, w zależności od ceny (od 180 zł do prawie 1000 zł), pożądanych funkcji (niektóre modele obsługują głośniki bezprzewodowe, mają złącze USB, a inne nie mają niczego poza talerzem, ramieniem i pięknym dźwiękiem) i designu (są modele retro!).

„Logo” to lifestyle’owy miesięcznik dla mężczyzn, którzy dbają o wygląd, uprawiają sport, interesują się nowościami i cenią produkty dobrej jakości. Jako jedyny na rynku zawiera obszerne działy poświęcone męskiej modzie i zasadom stylu. Znajdziemy w nim rubryki poświęcone modzie, gadżetom, nowym technologiom, sportowi, motoryzacji, pielęgnacji, kuchni i alkoholom.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz