Oryginalna muzyka w polskich filmach

Jedną z podwalin dobrego filmu jest ścieżka dźwiękowa, która wprowadza widza w nastrój odpowiedni do tematyki produkcji. Niekiedy muzyka staje się tłem dla poszczególnych scen w filmie, innym razem może sugerować, a nawet prowokować kolejne wydarzenia. Wśród znanych polskich piosenek filmowych można wymienić, m.in. „Co powie ryba” w wykonaniu Elektrycznych Gitar, „Dumkę na dwa serca” w wykonaniu Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka oraz „Wszystko albo nic” Ewy Farny.

Zarówno w polskim, jak i zagranicznym kinie rozpowszechnił się trend, polegający na promowaniu filmu nie tylko przez zapowiedzi oraz zachęcający opis, ale również przez wpadającą w ucho piosenkę, której teledysk jest kompilacją ciekawych scen z filmu.

Piosenki filmowe w najnowszych polskich produkcjach

Jedną z wyczekiwanych premier w 2018 r. jest najnowszy film Kingi Dębskiej - „Plan B”, który promowany jest przez cover Darii Zawiałow -. „Jeszcze w zielone gramy” autorstwa Wojciecha Młynarskiego. Film ten będzie można zobaczyć na dużym ekranie już od 2 lutego. „Plan B” to komediodramat, opowiadający o prawdziwej miłości, która wkracza w życie głównych bohaterów niespodziewanie na skutek wielu nieprzewidzianych zdarzeń.

Muzyka gra ważną rolę w nowym filmie Michała Rogalskiego – „Gotowi na wszystko. Exterminator”, który swoją premierę miał 5 stycznia. Przewodnim tematem tego filmu jest młodzieńczy idealizm, który wypełnia życie pięciu członków tytułowego „Exterminatora” – zespołu muzycznego, grającego death metal. W zderzeniu ze światem komercji zmuszeni są oni jednak do zmienienia swojego repertuaru. W filmie możemy usłyszeć wiele hitów w wykonaniu Pawła Domagały. Mowa tu m.in. o piosenkach zespołu Kombi, Andrzeja Piasecznego czy  Papa Dance

Kultowe piosenki z polskich filmów

Wiele kultowych piosenek nierozerwalnie kojarzonych jest z filmami. Dobrym przykładem jest „Killer” w reżyserii Juliusza Machulskiego, który promują dwie piosenki Elektrycznych Gitar – „Killer” i „Co powie ryba”. Inną rozpoznawalną piosenką filmową jest utwór Edyty Geppert „Szukaj mnie”, który promował film Romana Załuskiego pt. „Kogel-mogel”. Warto również wspomnieć o piosence Jerzego Matuszkiewicza „Róża czerwona”, kojarzonej z trzyczęściowym filmem „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Nie należy zapominać także o „Dumce na dwa serca” Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka z „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana oraz „Wszystko albo nic” Ewy Farny z filmu o tym samym tytule.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz